Цей день в історії

Перше підкорення найвищої точки земної кулі

Чим більш недосяжною вдається вершина, тим більше вона вабить до себе туристів та дослідників. А які чудові краєвиди відкриваються з висоти кількох тисяч метрів над рівнем моря! І байдуже, що шлях до цього є небезпечним.

Перша спроба піднятися на Еверест була здійснена в 1921 році британцями Джорджем Меллорі і Гаєм Баллоком, які досягли висоти 7005 метрів; через рік британець Джордж Фінч, використовуючи балонний кисень, піднявся на висоту 8320 метрів, ставши першою людиною, що подолала рубіж висоти у 8 тисяч метрів. Протягом наступних тридцяти років були здійснені інші численні спроби підкорити Еверест, але кращими досягненнями були 8550 метрів Меллорі (1924 рік) і 8611 метрів швейцарського альпініста Раймона Ламбера і непальця Тенцига Норгея (1952).

Тенцинг Норгей і Едмунд Хілларі 29 травня 1953 року об 11:30 піднялися на найвищу точку планети. Вони пробули на ній близько 15 хвилин, зробили знімки на підтвердження свого досягнення, Хілларі вбив хрест, отриманий від Ханта, а Норгей залишив у снігу цукерки.

Новина про підкорення Евересту досягла Британії у день коронації королеви Єлизавети II, що дало привід пресі поширити домисли про присвяту альпіністського досягнення цій події. Тим не менш, 37 учасників експедиції Джона Ханта отримали з рук королеви спеціальну медаль на честь сходження на Еверест, Хілларі і Хант були посвячені у лицарі, Норгей був нагороджений Георгіївською медаллю Великобританії (існує версія, що у лицарстві Норгею було відмовлено за наполяганням прем’єр-міністра Індії Джавахарлала Неру) і орденом Зірки Непалу.

Тенцинг Норгей займався організацією багатьох міжнародних експедицій на Еверест, заснував компанію для комерційних альпіністських сходжень. Він помер від інсульту в 1986 році і його кремовані останки були поховані в Інституті альпінізму в місті Дарджилінг в Східних Гімалаях.

8 травня 1978 року австрійські альпіністи Райнхольд Месснер і Пітер Хабелер вперше піднялись на Еверест без кисневого спорядження, 13 травня 1995 року 33-річна британська альпіністка Елісон Харгрівз стала першою жінкою у світі, яка в одиночку підкорила Еверест без кисню і носильників, 25 травня 2001 року на найвищу гору планети першим із незрячих світу піднявся американський вчитель Ерік Вейхенмаєр.

Цей день в історії