Цей день в історії

Перше підкорення альпійської вершини

На сьогоднішній день похід в гори не є чимось екзотичним. Це один з різновидів активного відпочинку. Інша справа, коли мова йде про підкорення найбільших вершин.

Свою славу Шамоні отримало в 1744 році, коли вийшла друком книга “Звіт англійського джентльмена про поїздку до льодовиків або Крижані Альпи Савойї” англійців Вільяма Віндхема і Річарда Покока, про їхню подорож, здійснену три роки перед тим до гігантського льодовика Мер-де-Глас. До книги увійшли дані математика з Женеви П’єра Мартеля, який у 1742 році проводив розрахунки альпійських вершин і встановив, що найвищою горою Європи є пік льодовика Монблан, висоту котрого він оцінив рівною 4495 метрів.

У 1760 році до Шамоні приїхав женевський вчений Орас Бенедикт де Соссюр, який вивчав альпійські рослини з метою їх порівняльного аналізу на різних висотах. Він здійснив багато сходжень на різні вершини, проте не зміг здолати Монблан і заснував невелику грошову премію тому, хто зробить це першим. Першопроходцями стали місцевий лікар Мішель-Габріель Паккар і женевський письменник Марк Теодор Бурріт, який мав велику пристрасть до сходження і підкорив багато альпійських вершин, проте обидва їх сходження в 1783 і 1784 роках виявились невдалими.

У 1786 році 29-річний Паккар вирішив спробувати ще раз і в якості помічника та носія взяв місцевого жителя 24-річного Жака Бальма, який перебивався випадковими заробітками, пообіцявши йому в разі успіху половину премії Соссюра. Вийшовши на світанку, Паккар і Бальма 8 серпня 1786 року о 18-23 піднялися на вершину Монблана, де пробули 35 хвилин поки Паккар за допомогою барометра зробив замір висоти Монблану. Справжня висота  складає 4809 метра.

Наступного року, 3 серпня 1787 року, Жак Бальма здійснив підйом на Монблан із 47-літнім Орасом Соссюром і його групи з 17 чоловік, про що останній, на той момент уже відомий у Європі вчений, видав книгу “Подорожі в Альпах”, котра багато разів перевидавалась кількома мовами і затьмарила ім’я першопроходця Мішеля Паккара, який так і не знайшов грошей на видання власної праці про сходження на найвищу вершину Європи. Невдовзі він одружився із сестрою Бальма, став суддею і помер у 1828 році.

14 липня 1808 року Жак Бальма супроводжував місцеву жительку Шамоні Марі Параді, яка стала першою жінкою, що піднялась на Монблан. Це привернуло ще більшу увагу до містечка Шамоні, яке стало неофіційною столицею альпінізму. Як людина авантюрна, Бальма до глибокої старості займався подорожами у горах і загинув у 1834 році у віці 72 років, коли у пошуках золота зірвався з гір боблизу містечка Сікст-Фер-а-Шеваль.

На Монблан щороку піднімається близько 20 тисяч чоловік. Дата його першого підкорення відзначається як Міжнародний день альпінізму.

Цей день в історії