Цей день в історії

Перше випробування протитуберкульозної вакцини БЦЖ

Дана хвороба відома ще з стародавніх часів, однак пошуками вакцини почали займатися лише кілька століть тому.

Першим, хто висловив припущення про вірусну природу туберкульозу, був венеційський лікар Джироламо Фракасторо. У своїй праці 1555 року він стверджував, що епідемії викликаються крихітними частинками («насінням»), які передаються від хворої людини через прямий і непрямий (включаючи зоровий) контакт.

Продовжуючи свої дослідження, у 1890 році Кох виділив стерильну рідину, що містила речовини, вироблювані туберкульозною паличкою протягом її життєдіяльності – туберкулін, який викликав алергійну реакцію у хворих туберкульозом. Незважаючи на те, що туберкулін виявився недієвим при лікуванні хвороби, туберкулінова проба стала використовуватися в діагностиці туберкульозу, що зіграло значну роль у боротьбі з цією хворобою у корів.

У 1901 році пошуком ефективної вакцини проти туберкульозу зайнявся Альбер Кальмет. На той час він був директором Інституту Пастера у Ліллі, відомий своїми успішними роботами в галузі токсикології, імунології, розробками вакцин проти віспи і сказу та проведені дослідженнь холери. У 1908 році його колега, ветеринар і імунолог Каміль Герен, встановив, що імунітет проти туберкульозу пов’язаний з життєздатністю туберкульозних бацил в крові і свої наступні дослідження Кальмет та Герен присвятили отриманню культур туберкульозної палички і дослідженню їх поведінки в різних поживних середовищах.

У 1919 році вони виявили, що туберкульозні палички найменшої вірулентності виростають на живильному середовищі на основі гліцерину, жовчі і картоплі. Того ж року, після переходу на роботу в Інституту Пастера у Парижі, Кальмет і Герен зайнялись вивченням методу отримання ослабленого штаму туберкульозу для створення на його основі протитуберкульозної вакцини. Отриманий препарат, який отримав назву Бацила Кальметта-Герена (БЦЖ), тестувався на коровах, а 18 липня 1921 року він був вперше випробуваний на новонародженій дитині у паризькій клініці Шаріте.

У 1928 році вакцина БЦЖ була затверджена Комітетом з охорони здоров’я від Ліги Націй (попередник ВООЗ), однак не набула широкого поширення через ряд трагічних випадків її застосування. Масово протитуберкульозна вакцинація стала застосовуватися лише після Другої Світової війни і на сьогодні лише три країни світу – США, Нідерланди і Фінляндія – не мають програм її планових проведень. Незважаючи на різке скорочення кількості хворих на туберкульоз в 1960-70-ї роки, хвороба так і не була подолана, особливо з появою ВІЛ-інфекції у 1980-х, і на сьогодні щорічно у світі з’являється до півмільйона хворих на туберкульоз.

Цей день в історії