Цей день в історії

Перша церемонія вручення “Оскара”

Серед українців лауреатами премії стали радянський режисер Сергій Бондарчук (“Війна і мир”, 1968 р.) та американський актор Джек Паланс (роль другого плану у фільмі “Міські піжони”, 1991 р.).

У 1926 році співвласник кіностудії “Metro-Goldwyn-Mayer” Луїс Майер став ініціатором створення організації, яка мала об’єднати професійні гільдії працівників різних напрямків, причетних до виробництва кіно. 11 січня 1927 року у готелі “Амбасадор” в Лос-Анджелесі відбулося перше засідання ініціативної групи, до якої входили 36 лідерів галузі, а 4 травня Академія кінематографічних мистецтв і наук отримала некомерійний статус і стала офіційно зареєстрованою організацією. Її президентом обрали актора Дугласа Фербенкса.

У 1928 році Академією було прийнято рішення щорічно вручати нагороди за “найвищі досягнення з тих, яких тільки можна досягти в кінопрофесії”. Номінанти на нагороду були повідомлені про це телеграмами, а рішення приймалося не голосуванням, а шляхом обговорення. 16 лютого 1929 року в спеціальному бюлетені було опубліковано результати рішення членів Академії, а сама церемонія вручення нагород відбулась 16 травня на бенкеті у готелі “Hollywood Roosevelt Hotel” були відзначені фільми, зняті протягом 1927-28 років. Першою людиною, яка отримала нагороду, став Еміль Янінгс за головні ролі у фільмах «Шлях усякої плоті» (1927 р.) і «Останній наказ» (1928 р.)Для більшої інтриги і зацікавлення публіки з наступного року імена переможців стали публікуватись в газеті «Los Angeles Times» у вечір напередодні вручення, а з 1941 року став використовуватись запечатаний конверт, який відкривався безпосередньо на самій церемонії. З 1935 року нагороду стали вручати фільмам не за попередні два роки, а лише за попередній календарний рік.

Офіційно назва «Оскар» для статуетки, якою нагороджувався переможець, стала вживатись з 1939 року. Сама статуетка складається зі спеціального сплаву олова та міді і вкрита позолотою, маючи у висоту 34 см і вагу 3,85 кг. У роки Другої світової війни із-за обмежень на використання металів її виготовляли з гіпсу. З 1949 року всі статуетки «Оскар» почали нумерувати (починаючи з номеру 501), а з наступного – лауреатам і їх нащадкам фактично заборонили продавати статуетки (формально – перша пропозиція за ціною 1 долар повинна бути надана Академії).