Цей день в історії

Перша успішна арктична експедиція на пошуки Північно-Західного проходу

Пізнати світ і залишитися живим – це, мабуть, було найскладнішим завданням для першопроходців в будь-якій сфері. Особливо, коли мова йшла про відкриття нових земель та специфічні природні умови.

Руальд Амундсен народився 16 липня 1872 року в сім’ї власника невеликої флотилії, по смерті якого вона переїхала у Кристіанію (нині – Осло). Руальд кілька років навчався на медичному факультеті університету, який покинув після смерті матері у 1893 році. Отримавши спеціальність штурмана, він найнявся на промислове судно, в 1896 році взяв участь в невдалій експедиції бельгійця Адрієна де Жерлаша до Південного магнітного полюса і після повернення через три роки в Норвегію розпочав підготовку до власної арктичної подорожі.

В січні 1901 року Амундсен придбав звіробійну яхту “Йоа”, яку на позичені гроші переобладнав і в квітні здійснив п’ятимісячне пробне плавання в Баренцеве море. Спроби знайти фінансування для власної арктичної експедиції довго не приносили бажаних успіхів і лише в 1903 році, заручившись підтримкою короля Швеції і Норвегії Оскара II Бернадота і всесвітньо відомого мандрівника Фрітьофа Нансена та кількох приватних спонсорів, 31-літній Руальд Амундсен разом з шістьма членами екіпажу 16 червня відплив з Крістіанії на на пошуки Північно-Західного проходу – морського шляху з Атлантики до Аляски через Льодовитий океан.

Ставши членом кілького національних географічних товариств, в 1907 році Руальд Амундсен здійснив лекційне турне Європою і видав книгу, всі гонорари від яких пішли на підготовку до підкорення Північного полюсу, мети, якої так і не досягнув його кумир Фрітьоф Нансен. Однак, після повідомленнь про те, що це вдалось зробити американцям Роберту Пірі і Метью Хенсону, наступного року Амундсен відправився на протилежний кінець Землі і 14 грудня 1911 року першим у світі досягнув Південного полюсу, на місяць випередивши британця Роберта Скотта.

Цей день в історії