Цей день в історії

Перша в історії участь жінок в роботі парламенту

Думка, що функція жінки – ростити дітей та слідкувати за домом вже давно вважається анархізмом. В історії є безліч прикладів, коли жінки проявляли видатні здібності в інших сферах, в т.ч. і в політиці.

Витоки сучасного руху за виборче право жінок беруть свій початок з XVIII століття. Тоді патріархальний устрій більшості держав наділяв чоловіків та жінок різними соціальними функціями і, відповідно, різними правами та обов’язками – право обирати чи бути обраним визначалось майновим цензом і, будучи залежними у майновому сенсі від чоловіка чи батька, жінки були часто позбавлені таких прав. Перший відомий випадок, коли жіноче виборче право було закріплене законодавчо відноситься до т. зв. “Ери свободи” у Швеції, коли після смерті короля Карла XII в 1718 році жінки, які платили податки, отримали право обирати членів парламенту. Переворот, здійснений королем Густавом III в 1772 році відновив монархію і нова конституція урізала права жінок зокрема і парламенту в цілому.

В 1755 році конституція Корсиканської республіки надала виборче право усім громадянам старшим 25 років незалежно від статі, яке жінки втратили після анекії Корсики Францією в 1769 році. У США першим, хто наділив жінок правом обирати, був штат Нью-Джерсі – в 1776 році таке право отримали жінки, які мали власність. Однак в 1807 році під приводом боротьби з фальсифікаціями на виборах жінок позбавили виборчого права, як і небілих чоловіків.

У другій половині XIX століття у тій чи іншій формі право обирати отримали жінки в різних країнах світу – в британській колонії Піткерн, французькій Франсвіль, Австралії, острові Мен. Нова Зеландія, британська колонія зі статусом самоуправної території, стала першою країною світу, де в 1893 році жінки отримали рівні з чоловіками загальні виборчі права. В 1902 році право жінок не лише обирати, але й бути обраним було закріплене у конституції Австралії (воно не поширювалось на аборигенів).

У Європі першою країною, де жінки отримали рівні з чоловіками виборчі права, стала Фінляндія, яка на правах князівства входила до складу Російської імперії, – адміністративна реформа 1906 року закріпила за жінками право обиратись, і 16 березня 1907 року на виборах до парламенту вони отримали 19 з 200 депутатських місць. Фінляндія стала першою країною світу, де загальне виборче право жінок було реалізоване на практиці – 25 травня 1907 року вони вперше взяли участь в засіданні парламенту. Проте участь жінок у виборах до місцевих органів влади була закріплена лише після здобуття Фінляндією незалежності в 1917 році.

Цей день в історії