Суспільство

Переведення годинника – насильство над організмом?

У неділю 26 березня Україна переходить на літній час.  Якщо переведення годинника приводить до певних незручностей тобтоз’являється проблеми зі сном… Можете не хвилювати, наука тепер на нашому боці. Нові дослідження на цю тему надають свіжі аргументи проти подібного насильства над організмом.

Переведення годинника не економить електроенергію
Спочатку всі ці переходи туди-сюди були придумані заради цього. Але насправді практика показала, що економія або незначна мала, або взагалі відсутня.

Наприклад, в Індіані після скасування переведення годинників в 2006 році виявилося, що до цього жителі використовували навіть більше електрики.
Країна переводить годинник – країна страждає
Літній час – це не просто пережиток минулого і відгомін енергетичної кризи 1970-х років в США і економічних забобонів СРСР 1980-х. В останніх дослідженнях відзначається, що зміна часу може бути небезпечна для здоров’я і недешево обходитися. І негативні наслідки виявляються восени і навесні – саме в період після переведення стрілок годинника.

Страждання починаються з втрати години сну. Може здатися, що це не дуже велика проблема, але вчені виявили, що порушення графіка сну не так вже й необразливо. У ці чудові березневі дні збільшується кількість автомобільних аварій, інсультів і серцевих нападів, а судді, які втратили годину законного сну, схильні виносити більш суворі вироки, ніж зазвичай.

Дослідники з Корнельського університету, Лоуренс Чжин і Ніколас Зібарт, стверджують, що навіть найменші зміни в режимі сну можуть спричинити за собою значні наслідки.
Перехід на літній час не впливає на споживчий попит, як вважалося раніше
Нечисленні залишилися прихильники переходу на літній час – це бізнесмени, які стверджують, що зміна часу стимулює збільшення споживчого попиту. Але останній аналіз даних по 380 мільйонам банківських і кредитних транзакцій показує, що це теж неправда.

В рамках дослідження вчені порівняли американські міста Лос-Анджелес і Фінікс в періоди 30-ти днів після переведення годинників в листопаді і березні. Фінікс був обраний неспроста – штат Арізона є другим, крім Гаваїв, в якому немає зміни зимового і літнього часу, що допомогло підвищити чистоту експерименту. Згідно з даними про транзакції покупців, завдяки додатковому світловому годині навесні в Лос-Анджелесі середній чек в порівнянні з Фініксом збільшувався менш, ніж на 1%. Однак цей ефект повністю знищувався листопадовими змінами споживчого попиту, що впав на 3,5%.

Після переходу на зимовий час покупці набагато рідше їздили в магазини, особливо протягом наступного тижня. Основний удар припав на продуктові та дисконтні магазини. А ресторани і компанії, що пропонують різні послуги, практично не постраждали.

Іншими словами, денне світло є напрочуд вагомим фактором, що впливає на те, як часто працівники заглядають в магазини ввечері по дорозі додому. Люди беруть несвідомі рішення в залежності від того, світло або темно ввечері в кінці дня.Зайва година темряви, можливо підштовхує людей робити покупки онлайн і стає однією з причин падіння попиту на товари в місцевих магазинах. Однак дана сторона питання ще не вивчалася.

Отже, перехід на літній час може завдати шкоди нашому здоров’ю, негативно вплинути на місцевий бізнес і в цілому на наше життя.
В Україні Кабмін ще не визначився, що ми робимо з переходом на літній час
В Україні це питання особливо актуальне – ще з 2012 року уряд не може прийняти остаточне рішення з цього питання. Влада то заявляють про відмову переведення часу, то відмовляються від розгляду ініціативи. Така проблема існує не тільки в нашій країні: наприклад, в США в минулому році 19 штатів подавали на розгляд пропозицію про припинення переходу на літній час, але жодне з них не пройшло