Економіка

“Осучаснення” зарплат: оцінка праці та вигоди для держави

 

Проект нового трудового кодексу обговорюється вже давно, зокрема ті питання, що стосуються змін в оплаті праці. І це не дивно, оскільки існуюча система суттєво відрізняється від європейської.

 

Традиційний підхід до розрахунку продуктивності праці стає досить умовним, т.я. він не відображає якість економіки та рівень добробуту населення. Тому в сучасному світі основними показниками оцінки продуктивності на рівні організації стають:

  • наукоємність виробництва чи надання послуг,
  • частка інноваційних робочих місць,
  • рівень впроваджених виробничих та управлінських технологій,
  • інтелектуальний капітал організації, тобто сукупність управління знаннями, талантами, здатність до інновацій та систему управління організацією.

Оцінка інтелектуального капіталу організації дає змогу відобразити у фінансовій звітності вартість нематеріальних активів. Це створює можливості для бізнесу, в якого невелика вартість основних засобів, проте висока додана вартість, що дає змогу залучати додаткове фінансування на його розвиток.

Якщо говорити про загальнонаціональний рівень, то мова йде про відхід від вимірювання ВПП як універсального показника оцінки розвитку економіки країни. Це передбачає введення наступних показників:

  • індексу щастя (наскільки люди відчувають себе щасливими? Чи відчувають оптимізм щодо майбутнього?),
  • рівень освіти населення,
  • рівень зайнятості населення,
  • рівень здоров’я населення,
  • рівень довголіття населення.

Такі підходи змінять ринок праці та алгоритм управління людським капіталом. Організації та компанії, які націлені на формування конкурентних переваг, в найближчі десятиліття мають суттєво переглянути власні політики оцінки продуктивності праці та ввести зазначені показники в систему звітності, а також враховувати їх значення при прийнятті управлінських рішень.

На загальнодержавному рівні має бути розроблена комплексна система оцінки розвитку економіки – як кожного окремого населеного пункту, так регіонів та країни в цілому. Трансформація національної економіки відбувається вже тепер. Чим швидше будуть впроваджені ці новації, тим вищими будуть шанси України на економічне зростання та процвітання.

mind.ua

Залишити коментар