Суспільство

Освітня революція по-каліфорнійські або Що замість оцінок та нудних завдань?

Традиційні уявлення про середні та вищі навчальні заклади давно вичерпали себе, оскільки не лише учні чи студенти, а й викладачі прагнуть до нових форм та методів роботи. Прикладом цьому є Каліфорнія.

Її флагман — стартап-університет Minerva Schools, заснований у 2012 році за участю екс-президента Гарварда Ларрі Саммерса. Минулої весни стартап випередив за конкурсом сам Гарвард. А створена в 2014‑му засновником найбільшої платформи шкільних онлайн-курсів Салманом Ханом інноваційна школа Khan Lab School і скасували оцінки і домашні завдання! Щоб краще зрозуміти сучасний глобальний світ, студенти Minerva протягом чотирьох років навчаються в семи містах: від Сан-Франциско до Сеула. В Khan Lab School теж не відстають з радикальністю нововведень і позбавилися від розподілу учнів на класи.

Трагедія сучасної школи полягає в тому, що в ній вчать фактам і алгоритмам. Але саме в цих двох напрямках успішне нове покоління розумних машин. На противагу цьому обидва стартапи заявляють, що готують студентів до тих професій, яких ще не існує. В основі навчання — вивчення критичного мислення, креативності, вміння ефективно комунікувати, а також розвиток таких особистісних навичок, як допитливість, винахідливість і наполегливість перед лицем труднощів.

Принцип активного навчання, свідчить, що ефективне навчання можливе лише тоді, коли замість пасивного слухання лекцій людина критично аналізує нову інформацію і перевіряє своє розуміння, виконуючи практичні завдання. В Minerva лекції замінені на інтенсивні онлайн-семінари, де кожен студент має захищати свою позицію, а в Khan Lab School замість одноманітних начиток вчителі приділяють час індивідуальним консультаціям учнів. Всю теорію учні опановують самостійно за допомогою ретельно відібраних інтерактивних онлайн-курсів від найкращих викладачів світу. Такий підхід дозволив Khan Lab School перейти до персоналізованого навчання і відмовитися від поділу на класи. Вся справа в тому, що звична для нас шкільна система відводить на вивчення кожної теми, наприклад дробів, чітко певну кількість часу. За умовний тиждень хтось з учнів справляється з темою швидше від плану, і йому стає нудно. Інші, навпаки, встигають розібратися з дробами лише на 80% або 60%, але змушені переходити до вивчення нової теми. Поступово прогалини в знаннях накопичуються, що призводить до тотального нерозуміння і демотивації учнів. За влучним висловом Салмана Хана, такий підхід нагадує будівництво на незавершеному фундаменті: просто тому, що ми вирішили, ніби фундамент будь-якої споруди будуватиметься рівно тиждень і жодного дня більше.

У Khan Lab School кожен вивчає тему стільки, скільки йому потрібно для її засвоєння досконало. Замість поділу на класи, який тепер просто неможливий, учні діляться на п’ять рівнів незалежності: на першому вчителі спрямовують учнів так само, як і в звичайній школі, а на останньому учні займаються практично автономно. Діти різного віку, які перебувають на одному рівні автономії, навчаються разом, допомагаючи один одному.

У цій новій моделі освіти добра половина навчального процесу проходить у форматі роботи над міждисциплінарними проектами з максимальним зануренням в реальний світ. Наприклад, учні працюють над проектом з економіки, в рамках якого створюють власний невеликий інноваційний бізнес, проходять стажування в реальному стартапі і спілкуються з відомими підприємцями свого міста.

Новое время