Цей день в історії

Освячення найбільшої споруди Риму – Собору Святого Петра

Перша церковна споруда на місці поховання апостола Петра була освячена в період правління імператора Костянтина I, у 360 році. Будівництво тривало близько 30 років на території колишнього цирку Нерона. Згодом вона стала головним місцем паломництва у Римі. 

Проект нового собору створив італійський архітектор Донато Браманте. Його затвердили в 1505 році. 18 квітня 1506 року було розпочато будівництво. Після смерті Браманте у 1515 році головним архітектором собору став Рафаель Санті. Будівництво тривало 120 років. За цей час помер 21 папа і змінилось 8 архітекторів. Кожен з них вносив свої принципові зміни в проект собору – найбільші з них належать Мікеланджело Буонарроті, який працював над собором останні 17 років свого життя. Витрати ж на будівництво були настільки великими, що папі Леву X довелося продавати індульгенції. Основним пропагандистом даного методу збору коштів був Альбрехт, архієпископ Майнца і Магдебурга. Саме продаж індульгенцій викликала протест німецького священника-агустинця Мартіна Лютера, який вилився у рух Реформації і зародження протестантизму.

18 листопада 1626 року папа Урбан VIII освятив Собор Святого Петра, який став найбільшою спорудою Риму. На сьогоднішній день він є найбільшою християнською ритуальною спорудою у світі, а його архітектурний стиль, зокрема, купол, справив великий вплив на церковну архітектуру в західному християнському світі. Протягом наступних 50 років архітектор і скульптор Лоренцо Берніні займався прикрашанням собору; його авторству належить і площа перед собором — один з найвидатніших творів світового містобудування. Загальна довжина собору 211,6 метри, ширина – 150, висота – 138; на підлозі центрального нефа є позначки, що показують розміри інших найбільших соборів світу, що дозволяє порівняти їх з собором св. Петра; у кінці нефа розміщена статуя св. Петра XIII століття, якій приписуються чудодійні властивості, і численні паломники прикладаються губами до бронзової ноги святого. Купол, шедевр архітектури, має всередині висоту 119 м і діаметр 42 м і спирається на чотири потужних стовпа. Загальна площа собору становить 2,1 гектара.

У соборі знаходиться понад сто гробниць, 91 з яких – поховання папи, могили імператора Священної Римської імперії Оттона II, композитора Джованні П’єрлуїджі да Палестріна, претендента на англійський і шотландський престоли Якова III Стюарта, шведської королеви Христини I з династії Ваза, яка добровільно зреклась престолу і перейшла в католицизм. Останнім похованим є папа Іван Павло II, який помер у квітні 2005 року.

Цей день в історії

Залишити коментар