Суспільство

ОСББ. Взяти відповідальність за своє життя на себе( ІНФОГРАФІКА)

Чи берете ви відповідальність за своє життя?

Уже кілька років містяни активно створюють об’єднання співвласників будинків, але ця спроба взяти управління будинком у свої руки може закінчиться жорстоким розчаруванням.  Чому? Тому що держава заборгувала 35 мільярдів гривень компенсації, а без цих грошей ОСББ не кращими за старих радянських ЖЕКів.

Щодня ви хоча б раз в день виходите з квартири, йдете  по коридору, їздите на ліфті. В коридорі не завжди ясно і ліфт не завжди працює, але в багатьох будинках мешканці самі добре стежать за порядком. У багатьох будинках мешканці давно відмовилися від послуг ЖЕКу, який частіше робив вигляд, що стежить за порядком, і створили ОСББ (ОСББ) – орган самоврядування будинком, який дозволяє мешканцям самостійно вибирати, хто буде вивозити їм сміття, хто прибирати в під’їзді і так далі.

ОСББ реально допомагає економити

Ми порівняли тарифи за тепло в Луцьку – міський тариф і ті, за якими платять мешканці ОСББ. Виходить, що ті, хто взяв відповідальність за будинок на себе і самостійно вибрав собі постачальника послуг, платять в 2-3 рази менше ніж ті, хто користується послугами міської компанії. І це не єдина перевага ОСББ.


 

14% будинків в країні вже перейшли на ОСББ


 

 
ОСББ придумали вже давно, але активно їх стали створювати кілька років тому. Вони допомогли мешканцям керувати своїм будинком самостійно. Але ця маленька перемога, особливо приємна на тлі повільних реформ, ризикує перетворитися на зраду.

Держава заборгувала 35 мільярдів гривень за пільговиків та субсідіантов – це в 2 рази більше, ніж витрати на ЖКГ

Відповідно до закону, пільговики і одержувачі субсидій сплачують лише частину суми, а решту доплачує держава. В принципі, так було і раніше, при ЖЕКах, ось тільки ЖЕК найчастіше стежив за будинком на папері, а в реальності під’їзди так і залишалися темними і смердючими.  Коли жителі  створюють ОСББ, то беруть відповідальність за будинок на себе. Вони самі вибирають тих, хто буде обслуговувати будинок, і тепер уже не скажеш, що ЖЕК винен.

 Через те, що в Україні багато пільговиків і одержувачів субсидій, сума належної компенсації та сума боргу за них серйозна.

Через це може початися комунальне пекло

Коли ОСББ не може розрахуватися за послуги, постачальники припиняють їх надавати – вони ж не будуть працювати собі в збиток. І тоді ОСББ повертаються до того, з чого колись починали: сміттєві баки будуть смердіти, гарячої води не буде, двірники перестануть прибирати … А бувають вдома, де частка пільговиків доходить до 60%


 

 
Найбільше проблем у мешканців Львівщини

У Львівській області майже всі перейшли на цю форму управління своїм будинком.

Це соціальна катастрофа

Залишитися без працюючого ліфта або води – ще не найбільша проблема, яка виникає через це боргу. Найбільша – соціальна. ОСББ – це модель, яка дозволяє людям самостійно піклуватися про свій побут, виховує менталітет власника і відповідальність за те, що відбувається навколо. Коли ти знаєш, що умови твого життя залежать тільки від тебе, а не від далекого ЖЕКу, змінюється твоє ставлення до дому. Це один з найважливіших елементів формування цивілізованої моделі управління будинком, районом, містом. І зараз цей елемент руйнується.
 
ОСББ дають можливість зробити саме те, чого нам не вистачало 25 років – взяти відповідальність за своє життя на себе. Саме через острах або небажання взяти відповідальність до влади всі ці роки приходили популісти. І коли нарешті українці вирішили управляти будинком самостійно, держава як би говорить нам – бери відповідальність або не візьмеш, все закінчиться однаково. Але при цьому в кінцевому підсумку гірше буде не політикам і уряду, а українцям, які живуть в неприбраних під’їздах.

http://businessviews.com.ua