Суспільство

Онлайн-запис до лікаря в дії: досвід Черкас

Вже кілька днів триває національна кампанія з обрання сімейного лікаря/педіатра/терапевта. Це означає, що можна буде не лише мати “свого” лікаря, а й записуватися на прийом, не виходячи з дому, точніше – з Інтернету.

Онлайн-запис до лікаря, який в Черкасах був започаткований у 2017 році, органічно влився в життя міста в першу чергу завдяки тому, що на це був суспільний запит. Місто навіть потрапило до рейтингу журналу “Фокус”, який презентував сім міст, які запровадили щось нове, що до цього не було реалізовано в Україні. Такий онлайн-запис до лікаря, поєднаний з електронною карткою пацієнта, для України є досі унікальним явищем.

Ідея онлайн-запису до лікаря з’явилася в процесі впровадження електронної карти пацієнта. У процесі роботи департаменту охорони здоров’я ЧМР над проектом “Парсипативна демократія на місцевому рівні” спільно з Асоціацією міст України та за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії, в ході якого працювали над вдосконаленням медичних послуг, звернули увагу, що люди незадоволені тривалим перебуванням у чергах, не можуть записатися на прийом до спеціаліста. Одним із механізмів реалізації цього плану була електронна карта пацієнта. Паралельно в Черкасах впроваджувався й інший проект – Громадський бюджет, на який містяни могли подавати свої різноманітні пропозиції і самі ж шляхом голосування обирали найкращі з них. Тому онлайн-запис до лікаря з’явився практично паралельно з електронною картою пацієнта, однак вже з ініціативи громади. Цей проект отримав необхідну підтримку серед містян, і вже незабаром на нього було спрямовано 600 тис. грн.

 

Величезним плюсом цього сервісу є простота користування ним, а також якість програмного забезпечення, яке дозволяє записатися на прийом до лікаря досить швидко. Сам процес реєстрації не потребує введення якихось особливих даних, лише номер телефону, дата народження та поштова адреса. Це все потрібно, щоб ідентифікувати особистість і не було фейкових записів. Після заповнення всіх пунктів на телефон приходить смс із підтвердженням, що ви записалися на прийом до лікаря. Єдиний нюанс – записатися дистанційно до лікаря ви зможете лише за наявності електронної картки в медзакладі, який ви відвідуєте, та отримавши номер електронної медичної картки. В програмі чітко видно, який час зайнятий, який ще вільний, хто прийшов на прийом, хто ще його очікує, а хто наразі перебуває у лікаря. Навіть можна простежити динаміку, хто анулював свій запис. Але це дисциплінує не тільки пацієнта, але й лікаря, діяльність якого видна як на долоні за допомогою нового програмного забезпечення.

 

Подібний сервіс передбачає обопільну відповідальність – не тільки лікаря перед пацієнтом, але й пацієнта перед лікарем. Якщо пацієнт двічі на два місяці записався і не з’явився, то на три місяці блокується можливість його заходу на цей ресурс. Тому, щоб не виникало таких ситуацій, пацієнту потрібно зайти на цей же сайт і скасувати прийом до лікаря.

 

Наразі записатися онлайн можна переважно до сімейних лікарів, лиш в деяких медзакладах Черкас це можна зробити і до вузького спеціаліста. Однак в перспективі планується зробити таку систему запису і до окуліста, ЛОРа, травматолога, хірурга та інших лікарів.

 

 

Лікарі не приховують, що роботи додалося, однак визнають, що це зручно і для пацієнтів, і для них. Здебільшого, графіку вдається дотримуватися, хоча й не без того, що якщо серед пацієнтів трапляються невідкладні стани, то доводиться зсувати графік. І тут вже, просять медики, потрібно і людям їх зрозуміти, адже вони не можуть проігнорувати, коли до них прийшла людина, яка погано себе почуває.

Сервіс вже себе зарекомендував як зручний і ефективний, тому нарікань небагато, хоча певні “накладки” все ж трапляються.

Путівник по реформах