Суспільство

Німецький менталітет й українська дівчина: як в чужій країні змінилося життя випускниці УжНУ

Після закінчення університету студентка факультету іноземної філології УжНУ Юлія Шепіда вирішила продовжити подорожувати Європою і вкотре поїхала в Німеччину, взявши участь в програмі Au pair. Дівчина розповідає, що робота з дітьми подобається і домопомогла здобути багатий досвід, на рік повністю зануритись в європейске життя.

Програма Au Pair відома в цілому світі. Завдяки їй молоді люди мають можливість вчити або удосконалювати іноземну мову, проживаючи в чужій сім’ї. Позаду 10-ий місяць перебування Юлії Шепіди в німецькій родині. Дівчина вирішила розповісти Карпатському оглядачеві про життя в Німеччині та відмінності менталітету.

Робочий день та обов’язки
Мій робочий день, як і в усіх німців, розпочинається доволі рано, о 6.00. В обов’язки входить приготувати сніданок, зібрати обох дітей в школу і відвести їх. Діткам по 10 і 6 років.
До обіду в мене вільний час для прогулянок та відвідування мовних курсів. Друга половина дня проходить з дітьми. Ми граємось, майструємо, йдемо в басейн, чи катаємося на велосипеді. Можливостей для веселого дозвілля багато, незважаючи на те, що ми з сім’єю проживаємо в селі, неподалік затишного міста Люнебург.

Курси іноземної мови
Я мала прекрасну можливість удосконалювати знання німецької мови в університеті Leuphana в місті Люнебург. Пройшла курс економічної німецької мови і отримала задоволення навчатися в інтернаціональній групі студентів. Мовний рівень покращився не тільки з допомогою мовних курсів, але і завдяки дітям та середовищу. Дуже багато нових знайомств і контактів, які сприяють удосконаленню знання мови. Окрім того, була частим гостем в дитячому садочку, котрий відвідувала дівчинка за якою я доглядаю. Ми відвідували вистави, робили екскурсії та проводили тематичні свята в дитсадочку.

Що потрібно зробити для участі в програмі Au Pair?
Витрати на поїздку мінімальні. Віза для учасників програми безкоштовна, тому я оплачувала лиш квиток в Німеччину та до посольства у Київ. Задля участі в програмі потрібно мати насамперед контракт від приймаючої сім’ї, закордонний паспорт та документ, який засвідчує володіння німецькою мовою хоча би на мінімальному рівні.

Вільний час і подорожі світом

Вільний час я стараюся використовувати для подорожей і зустрічей зі своїми друзями. Однією з причин моєї участі в програмі Au Pair були друзі, які також проживають на півночі Німеччини. Ми разом весело проводимо час.
За час перебування в Німеччині встигла відвідати безліч її міст: Ганновер, Вольфсбург, Шверін, Гамбург та Берлін. Двічі побувала в Данії та Нідерландах.
На адаптацію пішло 2 місяці.

Адаптування до нових умов не було важкою. Живучи в чужій сім’ї, потрібно підлаштовуватися під новий порядок та розклад, бо і тонкощі менталітету, підхід до виховання дітей і особливості національної кухні – відрізняються. Проте до всього звикається і після двох місяців стає легше і почуваєшся членом сім’ї.
У моїй приймаючій сім’ї зазвичай на сніданок мюслі, йогурти та свіжа випічка у вихідні дні. В обід їдять фрукти та овочі, а на вечерю обов’язково готую щось гаряче. Німці дуже люблять подорожувати і не опускають цієї можливості навіть на вихідних. Парки, пікніки біля озера – це місця, де вони часто відпочивають.
Німці трудолюбиві, дуже відповідальні до роботи і вміють планувати всій час. Ну і, звичайно, після важких буднів, нагороджують себе численними подорожами.

Виховання дітей в Німеччині


Німецьке виховання досить відрізняється від того, яке отримала я чи мої друзі в Україні.
Дітям навіть у 5 років надають право вибору: що їсти, як одягатися і яким видом спорту займатися. В жодному випадку на них не кричать і їх не критикують, а навпаки – хвалять, навіть за дрібниці.
Батьки часто розмовляють з чадами, розпитують про їхні успіхи і невдачі в школі, захоплення, але рідко беруть участь у житті дітей через нестачу часу.
Середні зарплати і ціни.
Середні зарплата в Німеччині саме в моєму регіоні сягає 2.000 євро. Звичайно, що інженери, лікарі та програмісти отримують значно більше.
Послуги тут дуже дорогі. За похід до перукаря потрібно віддати не менше 17 євро. Ремонт одягу часто обходиться дорожче, ніж купівля нових речей. Ціни на продукти загалом прийнятні. У мережах супермаркеті завжди діють знижки і спеціальні пропозиції. Вибір товарів надзвичайно широкий.

Як німці святкують Різдво та Великдень
Святкування Різдва та Великодня не таке помпезне, як вдома. Німці йдуть до церкви та вечеряють в кругу сім’ї. Готують не так багато як ми в Україні, але на свята куштують традиційні страви. На Великдень діти шукають в саду шоколадні яйця і родина снідає разом.

Участь Юлії в програмі доходить до кінця. Дівчина повертаюся додому в кінці жовтня. Робить невеличку паузу і знов повертається в Німеччину. Дівчина запевняє, це вже буде інша програма, нові враження та досягнення.

Розмовляла Яна ТЕГЗА