Важливе Ексклюзив Суспільство

Нові правила оформлення субсидії в Ужгороді. На яку площу надається знижка?

Осіннє похолодання змусило багатьох ужгородців замислитися про початок опалювального сезону в своїх домівках. Однак далеко не всі мріють про тепло, адже ціна на газ лякає. Особливо власників великих квартир та будинків.

Ситуація з великою житловою площею типова для нашого міста. Частина ужгородців свого часу побудували великі будинки, та й власники квартир у новобудовах також мають чималі апартаменти.

Якщо вартість комунальних послуг є завеликою для вашої родини, то є два виходи: жорстка економія або оформлення субсидії.

Нерідко трапляється так, що загальна площа приміщення перевищує 200 метрів квадратних для будинку або 120 для квартири відповідно. В такому разі на звернення щодо надання субсидії могла бути негативна відповідь, навіть якщо сукупний дохід членів родини, які зареєстровані або проживають на цій житловій площі.

При цьому соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, становить 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство. Тобто, якщо родина складається з чотирьох осіб, то цей показник дорівнюватиме 89,82 метра квадратних загальної площі. Це зазначено в Постанові № 409  від 6 серпня 2014 р. «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Тобто, якщо площа домогосподарства менша за соціальну, то субсидія нараховується на фактичну площу квартири або будинку.

За законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг) перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.

Якщо людина належить до категорії непрацездатних осіб, не працює і проживає сама, то житлова субсидія призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла. Для цього міська рада створює спеціальну комісію, члени якої приймають рішення про призначення субсидії таким особам.

Також члени комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла. Вони повноважні переглядати його у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім’ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.

Однак цього року відбулися зміни в правилах нарахування субсидій. Зокрема це стосується площі житлових помешкань.

«Згідно постанови Кабінету Міністрів України №841 від 17.10.2018 року, змінюється порядок призначення житлових субсидій тим сім’ям, які мешкають у квартирах площею від 120 метрів квадратних та будинках площею понад 200 метрів. Раніше розрахунок відбувався виходячи із загальної площі приміщення. Натомість з 1 жовтня цього року (початок застосування згаданої Постанови, – прим.авт.) для призначення субсидії грає роль опалювальна площа», – розповіла нам заступниця начальника відділу субсидій Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради Мирослава ПЕТРОВА.

Згадана Постанова набуває чинності з моменту її опублікування

Але що робити, якщо будинок великий, хоча в ньому проживає кілька родин?

У такому разі можна сміливо подавати заяву на оформлення субсидії, навіть якщо опалювальна площа перевищує встановлені 200 метрів. Проте за умови, що в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків. В такому разі за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім’ї.

Для того, що дізнатися, чи отримаєте ви субсидію та в якому розмірі, потрібно подати лише заяву та декларацію про доходи, в якій вказати усі види доходів.

Субсидія оформляється на одного члена сім’ї. На нього ж відкриваються і особові рахунки, щоб виробляти оплату за комунальні послуги. Цей член сім’ї обов’язково повинен бути зареєстрований на житловій площі. А від інших мешканців потрібно лише згода для обробки персональних даних та доступ до них.

Також можуть оформити субсидію і ті люди, які знімають квартиру і мають договір оренди, в якому зазначено, що саме вони повинні платити за комунальні послуги.

Багато в кого виникає питання, з чого складається субсидія, скільки треба платити за кожну послугу та за яких умов субсидію треба перерахувати. Отримати відповіді на ці питання можна буде, наприклад, у системі СУБСИДІЯ.УКР. Наразі можна взяти участь у тестуванні цього альтернативного калькулятора субсидії. Для цього потрібно зареєструватися для участі у тестуванні.

У реєстраційній формі можна також залишити побажання чи задати питання щодо субсидій. Взявши участь в тестуванні, ви допоможете досягти основної мети проекту, який розробила ініціативна група активістів, – зробити систему розрахунку субсидій максимально простою, зрозумілою і точною.

Карпатський Оглядач