Важливе Суспільство

Необхідність медичної реформи: 8 фактів (частина ІІ)

The reforms спробував узагальнити та зробити пояснення реформи більш об’ємним, тому виділив 8 фактів про медичну реформу.

Госпітальні округи

Одним з ключових елементів реформи системи охорони здоров’я є організація госпітальних округів, яка має допомогти впорядкувати існуючу мережу лікарень. Зараз хорошу спеціалізовану допомогу переважно можна отримати лише в обласних центрах та деяких містах. Реформа має сприяти тому, щоб лікарня другого рівня інтенсивного лікування була одна у кожному госпітальному окрузі. “Ми не закриваємо лікарні, навпаки – хочемо, щоб багатопрофільних лікарень було більше, щоб пацієнти мали кращий доступ до них і не мусили їхати до обласного центру щоб отримувати ті послуги, які вони мають отримувати у своєму госпітальному окрузі”, – зазначає Супрун.

Створення госпітальних округів та розподіл функцій між лікарнями відбуватиметься на місцевому рівні, оскільки там краще знають потреби свого населення. Станом на сьогодні вже 15 областей створюють госпітальні округи. Вони розподілили округи та створюють Госпітальні ради, які визначатимуть, які лікарні виконуватимуть ті чи інші функції.

Ліки

Національне страхування передбачає, що у випадку навіть важких захворювань, держава гарантуватиме, що пацієнт зможе отримати необхідні ліки. Держава буде закуповувати та оплачувати ці ліки протягом того часу, скільки буде потрібно, навіть якщо це дороговартісні ліки. Зрозуміло, що держава оплачуватиме повну вартість не всіх ліків, але будуть програми, що дозволятимуть покривати частину вартості.

Щодо закупівлі ліків на лікарні, то тут, за словами Супрун, вже вдалося досягти певних успіхів, зокрема що стосується прозорості цього процесу. Також всі лікарні мають оприлюднювати для населення перелік ліків, які є у них в наявності, і їх можна отримати безкоштовно.

Донорство крові

За словами в.о Міністра охорони здоров’я, нинішня система донорства крові є не надто безпечною. Це стосується всього процесу – від здачі крові до тестування та зберігання. Тому зараз відбувається зміна системи на більш європейську модель з використанням досвіду Німеччини та Франції, яка передбачає безкоштовне донорство.

За словами Супрун, робота над розробкою нової системи знаходиться на фінальному етапі. Зміни торкнуться того, як донори будуть надавати кров, де вона буде тестуватися, де вона буде зберігатися, та як вона буде доставлятися по лікарнях.

Психіатрична допомога та ПТСР

Також нещодавно завершилася робота над новою стратегією охорони психічного здоров’я, яка пропонує кардинально інше бачення психіатричної допомоги. До цього часу така допомога полягала більшою мірою у лікуванні медичними препаратами, ніж у терапії та соціальній адаптації. Зміни мають сприяти тому, щоб пацієнти могли лікуватися більше амбулаторно, а не стаціонарно.

За словами Супрун, окремою проблемою є неправильний підхід щодо надання допомоги людям, які отримують діагноз посттравматичний стресовий розлад. Особливо це актуально для учасників бойових дій в зоні АТО. На її думку, не у всіх випадках психічні наслідки є дійсно невиліковними, і їх можна подолати шляхом терапії, допомоги психологів та соціалізації.