Економіка Політика

Невідома історія розвитку та занепаду газовидобування в Україні ( ГРАФІКИ)

Про це не люблять згадувати в Росії, але колись саме Україна, а не Росія, поставляла газ усім навколо. Правда, недовго. Старі родовища спорожніли, а нові не розвивалися з часів Брежнєва. Українські фахівці виїхали добувати газ і нафту в Сибір.
Впродовж останнього десятиріччя Росія періодично веде проти України газові війни, і Україна нарешті зрозуміла, що видобувати газ самостійно важливо для незалежності. Зараз власний видобуток потроху зростає. Але мало хто знає, що країна, яка шантажувала Україну газом, перший газ отримала саме з України. Ми розібралися в цій історії.
Україна почала видобувати газ раніше за Росію
18 квітня 1921 року в містечку Дашава Львівської області розпочала роботу газова свердловина. А вже в 1922 році було споруджено газопровід Дашава-Стрий, який пізніше продовжили до Дрогобича. Через сім років запустили ще дві магістралі: Дашава-Львів та Стрий-Моршин-Долина-Вигода.

газопровод Дашава-Львов

У 1940 році Україна видобувала в два рази більше газу, ніж Росія
У статистичному щорічнику «Народне господарство СРСР” можна знайти цікаві дані: в 1940 році Україна видобувала 495,1 млн м3 газу, а Росія – 209,9 млн м3. РРФСР обігнала УРСР в газовидобутку вже після війни.

добыча газа в Укриане, России и СССР

До початку Другої світової 60% розвіданих радянських запасів газу перебували в Україні
У 1940 році в Радянському Союзі було всього розвідано 15,2 млрд кубометрів газу. З них в Україні було 9 млрд. При цьому споживання газу в нашій країні було невисоко, а райцентри Львівщини, де і розташовувався основний запаси палива, навіть не були газифіковані.
У 50-ті роки Москва споживала львівський газ
У 1948 році був побудований газопровід “Дашава-Київ” – найдовша газова магістраль в Європі довгою 534,4 км. Проектна потужність становила 2 млрд м3 газу на рік. Стільки газу Київ просто не міг спожити. Але вже через рік стало зрозуміло, навіщо заклали таку пропускну здатність – почалося будівництво першої черги газопроводу Дашава-Київ-Брянськ-Москва. З цієї магістралі більшість видобутого у Львівській області газу відправлялося на Москву.

дашава — киев — москва

Україна видобувала третину радянського газу
Ще 40 років тому Україна видобувала в два рази більше газу, ніж вона споживає сьогодні. Рекордний показник видобутку становить 68,7 млрд м3 – це більше 30% від загальносоюзного показника. У 2016 році Україна спожила 30,3 млрд м3.

динамика добычи газа в Украине

У радянські часи з України викачали 500 млрд м3
Тільки з прикарпатських родовищ і лише в Росію і соцкраїни було викачано близько 500 млрд кубометрів газу. При нинішньому рівні споживання цієї кількості палива вистачило б майже на 17 років. Український газ з 1960 року поставлявся до Білорусі, з 1961 – в Прибалтику, з 1966 – в Молдову. У 1967 році по газопроводу “Братство” паливо пішло в Чехословаччину, Австрію, а пізніше в Румунію і в Болгарію. У 1975 році до списку країн, які споживали український газ, додалася ще й Угорщина.
Нові родовища в Україні не розвивалися з часів Брежнєва
Починаючи з другої половини 70-х років видобуток в Україні падала. Старі родовища вичерпалися, а нові не розвивалися. Ось чому ми змушені були два десятка років незалежності купувати “дешевий” газ у РФ і тільки зараз відновлюємо потужності. Сьогодні Україна видобуває 20,2 млрд м3 газу.

Газ в Украине: статистика

Зараз в Москві про це краще не згадувати
У Росії люблять шантажувати Україну вентилем на газовій трубі, і всякий раз нагадувати про свою доброту – вони ж продають нам газ “практично задарма”. Але чомусь забули про те, що раніше варили щі на газі, який добували львів’яни. Статистичну інформації про багаторічному використанні газопроводу Дашава-Москва знайти складно.

А тепер дивись, як склалася історія. Україна розпочала видобуток раніше, російські фахівці їздили переймати досвід на Львівщину, а потім, коли в РРФСР теж почали добувати газ, їх переманювали туди. З тих пір на російських газових і нафтових родовищах працює багато українців. А в Україні інвестиції у видобуток починаються тільки зараз, і десятиліттями Україна купувала газ у інший, як виявилося, ворожої країни.

Українці вже усвідомили, що газ – це ще й інструмент впливу на інші країни. Росія зрозуміла це давно і активно цим користується.