Без рубрики

Невже в Україні так складно мати справу з державою?

В Україні кандидату на посаду глави “Укрпошти” відмовили тому, що у нього немає довідки про несудимість. А в Австралії бізнесмен може за тиждень домовитися з політиками вирішити енергетичну кризу. Тому що в Україні неадекватні процедури, які гальмують країну.
Нещодавно віце-президент Tesla Ліндон райво пообіцяв за 100 днів побудувати настільки ємну промислову батарею, яка вирішить проблеми енергозбереження в штаті Південна Австралія. У відповідь Майк Кенон-Брукс, співзасновник Atlassian, відповів, що за тиждень знайде гроші на проект і домовиться з політиками. А сенатор від штату вже долучилася до обговорення питання.

Ось так на Заході вирішують важливі державні проблеми: в Твітері і з повною впевненістю, що за тиждень можна домовитися з політиками і знайти гроші на такий масштабний проект. В Україні Кенон-Брукс зміг би за тиждень домовитися з політиками, якби був старим другом Гройсмана або знав би, кому занести за доступ до керівників держави. Інакше йому довелося б відправити лист, яке розглядала б п’ята секретарка заступник міністра, потім місяць чекати відповіді і отримати відмову через відсутність довідки про несудимість.

Чому ж в Україні так складно мати справу з державою?
1. Бюрократія вигідна корупціонерам
Чим більше заплутана процедура, чим більше довідок і дозволів потрібно отримати, тим більша ймовірність, що людина вирішить дати хабар, а не носитися по всьому місту, стояти в чергах і раз по раз бачити перед собою некомпетентних бюрократів, у кожного з яких найправильніший список документів. І кожен раз різний.
Більшості вигідніше дати пару сотень гривень, тому що вони цінують свій час і не хочуть втрачати зарплату або прибуток від бізнесу. Чиновники, які це прекрасно розуміють, спеціально пишуть закони так, щоб максимально ускладнити тобі життя.
2. Закони в Україні недопрацьовані
Вони такими бувають через брак досвіду у авторів. Тому що українці зазвичай вибирають розпіарений образ: найчеснішого, найбіднішого, патріота, страждальця від злочинного режиму … А то й взагалі голосують за того, хто дав пакет гречки. Тому у владу не потрапляють найрозумніші. Люди, які розбираються в законах, в реальному житті, які розуміють, як працює система і як вона повинна працювати, мають дуже маленькі шанси, що їх хороший закон приймуть – швидше за все, депутатам це буде невигідно.
3. Українці звикли, що за все відповідає держава
Це називається патерналізм – такі відносини між громадянином і державою, коли воно втручається в життя громадян і контролює її, як було в СРСР. Така система відносин має потребу у величезній бюрократичному апараті і купі документів, щоб все врахувати, підтвердити і зафіксувати. І в сучасній Україні в порівнянні з СРСР мало що змінилося – згадай, як часто хтось говорить, що це не його клопіт, а держави, причому з будь-якого приводу.
4. Чиновники не довіряють технічному прогресу
Радянському поколінню політиків і чиновників складно зрозуміти, що в 21 столітті не обов’язково зберігати всю інформацію на папері, підшивати документи в папки, папки складувати в архіви … І потім носити ці папірці з однієї інстанції в іншу. Зберігати документи на сервері – для них це так само дивно і незрозуміло, як для людей 19 століття – польоти на літаку. У їхньому уявленні за документами полюють тисячі вірусів, а всі ці комп’ютери завтра обов’язково зламаються. Інша справа папір – на ній інформація буде зберігається вічно.
Недовіра до техніки типово для старших людей, але коли вони потрапляють в держоргани, це стає проблемою всієї держави.
5. Чиновники хочуть самоствердитися
Чим більше вони змушують простої людини помучитися, тим більше їм здається, що вони мають владу над ним.

У боротьбі з бюрократією важливо зрозуміти одне: вона сама себе підживлює. Згодом вимог, довідок та ліцензій стає так багато, що тільки для упорядкування цього списку потрібно докласти серйозних зусиль.

В Естонії перевели в онлайн все, що тільки можна, і з’явитися до чиновника з документами потрібно у винятковому випадку. В Австралії звичайний бізнесмен може за тиждень домовитися з політиками про рішення енергетичної кризи. А в Україні кандидату на посаду глави Укрпошти відмовляють тому, що у нього немає довідки про несудимість. І зобов’язані були відмовити, навіть якщо він Білл Гейтс, тому що закон зобов’язує надати цю довідку.