Важливе Економіка Культура Політика Суспільство

Невже в Україні призупинено реформи?

Індекс моніторингу реформ (іМоРе) знов засвідчив, що нових позитивних зрушень майже не відбувається. За період з 23 січня по 5 лютого 2017 року значення індексу становило +0.4 бала з -5.0 до +5.0 можливих. Вжито лише точкові заходи з дерегуляції окремих видів діяльності та вдосконалення механізму відшкодування ПДВ. Це забезпечило незначне позитивне значення двох складових індексу “державні фінанси” та “бізнес середовище”. У державному управлінні, монетарній сфері та енергетиці за цей період не було зафіксовано нормативних актів, які можна вважати реформами.

Динаміка Індексу моніторингу реформ:8

Індекс вказує на відсутність прогресу вже другий раунд поспіль – з початку 2017 року реформи практично зупинилися: у попередньому раунді індекс склав 0 балів, у цьому +0,4 бала. Таку ситуацію не можна пояснити новорічним лагом або сезонними чинниками. В аналогічні періоди 2015 року іМоРе дорівнював, в середньому, +1.5 балів, 2016 року – +1 бал.

Редколегія іМоРе має вагомі підстави стверджувати, що відбувається суттєве уповільнення “реформ” в країні. Нижче наведено коментарі експертів щодо цієї ситуації.

«Поступ економічних реформ не просто суттєво сповільнився, а майже зупинився. Серед можливих причин – відновлення економіки, зменшення потреби у фінансовій підтримці від західних партнерів, падіння рейтингів політиків на тлі наближення виборів 2019 року, необхідність зберегти джерела ренти для фінансування передвиборчих кампаній, вичерпання списку реформ, які дають швидкий результат та не зачіпають інтереси олігархічних груп, втомленість невеличкої групи реформаторів від постійного тиску з боку реакційних сил.

Які б не були причини, зупинка реформ – погана новина для майбутнього країни. Досягнень минулих трьох років абсолютно недостатньо, щоб вивести економіку країни на новий рівень, зробити її привабливою для інвестицій та конкурентноспроможною. Критичними залишаються питання корупції та захисту прав власності – основні перепони для інвестицій, відновлення кредитування та впровадження технологій, без яких неможливе стале економічне зростання»

— Олена Білан, Dragon Capital, редколегія VoxUkraine, співзасновник iMoРe

«Тупцювання реформ на місці є проявом системних проблем. По-перше, це відсутність справжньої коаліції в Верховній Раді. Докуповування голосів «незалежних» депутатів надто дорого коштує і має сенс лише для найважливіших питань. По-друге, реформаторська потужність уряду обмежена особистою волею прем’єра, поодинокими міністрами-реформаторами і ключовими особами їх міністерств та зовнішніми експертами-радниками. Помітних змін в оновленні держслужби ще не досягнуто. По-третє, втрачено критичну масу лідерів реформ, які формували настрій і підштовхували зміни системи. Виглядає так, що суттєве прискорення реформ може бути досягнуто лише після виборів, які приведуть до влади нову групу політичних лідерів»

— Гліб Вишлінський, Центр економічної стратегії

Довідкова інформація:

Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика