Економіка Суспільство

НБУ хоче запустити новий закон, який позбавить ринок від багатьох обмежень, скасує ряд непотрібних діючих документів

Нацбанк України представив громадськості проект закону «Про валюту». Це рамковий законопроект, тобто, документ, що закладає загальні принципи майбутнього регулювання, а не визначає конкретні механізми. Конкретні правила будуть визначатися майбутніми рішеннями НБУ. В НБУ кажуть, що новий закон позбавить ринок від багатьох обмежень, скасує ряд непотрібних діючих документів.

Основний принцип, за яким працюватиме нове законодавство – «свобода проведення валютних операцій за принципом« дозволено все, що прямо не заборонено ». Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами і нерезидентами в іноземній і національній валюті зможуть проводитися без обмежень.

В НБУ підготували презентацію про принципи роботи нового законодавства про валюту. Окремо цікавий пункт 3, який стосується дозволу інвестувати за кордон у валюті і пункт 4, який скасовує ліцензії, які потрібно отримувати зараз навіть приватним особам, щоб інвестувати за кордон. Для юросіб також буде цікавим пункт про те, що підприємствам не загрожуватимуть санкції за порушення термінів розрахунків за експортними та імпортними операціями.

Українська гривня збереже функцію грошей, залишиться єдиним законним способом оплати товарів і послуг. Але згідно з новою концепцією, іноземну валюту можна буде використовувати для іноземних інвестицій, пов’язаних з ними операцій, банківських послуг і т.д.

Ще одну концептуальну відмінність нового закону від діючих – процедури матимуть не дозвільний характер, а повідомляючий – для цілей статистики, на зразок розрахунку платіжного балансу. Наприклад, якщо зараз потрібно звертатися в НБУ за дозволом для валютних операцій, за новими правилами потрібно буде повідомляти регулятору, що операція відбулася.

Що стосується переказу коштів в іноземній валюті за кордон, новий проект не передбачає для цього обмежень. Згідно ст. 8 проекту, «транскордонний переказ коштів відбувається в національній та іноземній валюті без обмежень», але це потрібно декларувати. Згідно ст. 9:

  1. Якщо валютні цінності (гривні, валюту, банківські метали) переводить фізособа в еквіваленті понад 10 000 євро, цей переклад потрібно вказувати в податковій декларації;
  2. Юрособи можуть переводити за кордон валютні цінності без обмежень суми, але з обов’язковим декларуванням в податкову службу.

Марія Репко, заступник голови Центру економічної стратегії, в статті на «Економічній правді» склала наочну таблицю – які загальні принципи валютного регулювання діють зараз, і які будуть діяти після ухвалення законопроекту:

У НБУ відзначають, що якщо парламент прийме новий закон, їм знадобиться півроку, щоб привести у відповідність з ним регуляторні документи.

Нагадаємо, з 3 липня вступило в силу нова постанова НБУ: українські громадяни можуть інвестувати до $ 50 000 в рік за кордон зі свого банківського рахунку в українському банку. Відразу після того, як норма вступила в силу, відбулася перша угода за цими правилами: українські громадяни придбали акції Facebook Inc. і BMW AG.

 

ain.ua:https://ain.ua