Суспільство

Наскільки легко закарпатцям з інвалідністю знайти роботу? (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Згідно статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, а держава створює для цього відповідні умови. Здавалося б, все просто та зрозуміло: закінчуєш школу, отримуєш середню спеціальну або вищу освіту  і приступаєш до пошуків роботи. Проте чи для всіх категорій населення це однаково просто?

Багатьом відомо, що ситуація на ринку праці є дещо специфічною: фахівців з вищою освітою “білих комірців” значно більше, ніж тих, хто володіє навичками, необхідними для виконання фізичної роботи, попит на яких є значно більшим. Однак якщо людина, яка не має ніяких серйозних проблем зі здоров’ям,може перекваліфікуватися або ж піти шукати кращої долі за кордоном, то людина з інвалідністю зіштовхується з рядом проблем при працевлаштуванні.

Дане питання є актуальним, що підкреслили учасники семінару Підвищення конкурентноздатності людей з інвалідністю на сучасному ринку праці”, який відбувся сьогодні в Закарпатському обласному центрі зайнятості.

На початку семінару голова Закарпатського обласного товариства інвалідів Денис Сухотін зазначив, що люди з інвалідністю мають право на працю та хочуть бути зайнятими не менше, ніж будь-хто інший. Тим більше, що вони нерідко мають прихований потенціал, який варто роздивитися. Однак в сучасних умовах це не завжди є можливим, т.я. конкуренція на ринку праці є великою, робочих місць недостатньо, а роботодавці хочуть знайти універсальних солдатів, які б виконували практично всі види робіт.

Людина з інвалідністю. при наявності відповідного рівня освіти та відсутності протипоказань для виконання тих чи інших видів робіт, цілком може конкурувати з іншими шукачами роботи. Однак насправді наявність інвалідності нерідко стає перешкодою для працевлаштування. Не останню роль в даному процесі відіграють і стереотипи, що побутують в нашому суспільстві. Тому нерідко цим людям для того, щоб знайти роботу, доводиться звертатися за допомогою фахівців служби зайнятості.

Так, в своєму виступі директор Закарпатського обласного центру зайнятості Юрій Фущич зазначив, що цього року на обліку з метою пошуку роботи перебувають понад чотири сотні людей з інвалідністю, з них працевлаштовані лише порядка 30% осіб. Дехто став самозайнятою особою, відкривши власну справу.

Такі цифри свідчать про те, що понад половина людей з інвалідністю, що перебувають в пошуках роботи, й досі не працевлаштовані, а отже, існує потреба в проведенні ряду заходів для вирішення даного питання.  Директор Закарпатського регіонального центру соціально-трудової реабілітації та професійної орієнтації “Вибір” Василина Марко наголосила на необхідності проведення профорієнтаційних заходів, які б допомогли молодим людям обрати спеціальність відповідно до здібностей та фізичних можливостей. Ці заходи потребують певного фінансування, т.я. потрібно не просто надати пораду, а й допомогти з підготовкою до ЗНО. Останнє вимагає звернення до послуг репетиторів, що не по кишені багатьом родинам. де виховуються діти з тими чи іншими фізичними порушеннями. Однак згодом, вже після отримання документів про вищу освіту, постає питання першого робочого міста. В даному випадку одним з варіантів вирішення проблеми пані Марко вбачає запровадження професійних стажувань на базі різних установ та організацій.

Проте є ще один шлях вирішення проблеми безробіття серед людей з інвалідністю – соціальне підприємництво.

“Соціальне не означає дешеве та неякісне. В Україні існує багато прикладів, що демонструють високу якість роботи тих, хто започаткував такий вид зайнятості. Це і відома VETERANO PIZZA у Львові та Києві, і різноманітні кондитерські, і навіть виготовлення виробів з дерева” – зазначила Олена Біланіна, голова Закарпатської молодіжної ради.

Свій приклад такої роботи має й Ужгород. Вироби з дерева, які можна побачити на різноманітних виставках, зроблені руками Андрія Доніченка, привертають увагу не лише краян, а й угорців, німців, поляків. Звісно, відчувається брак робочих рук та обладнання, проте за належної підтримки це може бути подолано.

Карпатський Оглядач

Залишити коментар