Суспільство

Найрозповсюдженіші міфи про реформу шкільної освіти

Освіта є фундаментом, який закладається для ефективного продовженння життєвого шляху людини. Суспільні зміни тягнуть за собою необхідність змін в освіті. Першими їх відчувають учасники навчально-виховного процесу – учні, вчителі, батьки, – а вже за декілька років, коли сьогоднішні школярі почнуть свій трудовий шлях, і суспільство загалом.

 

Однак коли починається якась реформа, то вона неодмінно обростає міфами та чутками, що тягне за собою неоднозначне ставлення до будь-якої ініціативи з боку суспільства.

Міф 1: Укрупнення шкіл потрібне для знищення українського села

Правда: Укрупнення шкіл є добровільним і спрямоване на покращення якості освіти.

Закриття малокомплектних шкіл пов’язане, насамперед, з низькою якістю освіти у таких школах та оптимізацією навчальної мережі. Станом на 2016 рік більше половини шкіл в Україні знаходились у  сільській місцевості, а у 613 школах навчалось до 25 учнів, що означало, що у школі, зазвичай, відсутнє кадрове забезпечення (один вчитель веде декілька предметів) та є низька інфраструктурна база. Натомість, реформа пропонує в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) створити опорні школи та їх філії.

Громада відтепер має право засновувати школи і визначати, які школи стануть опорними, а які – філіями, зважаючи на спроможність громади утримувати школи. Відповідно, рішення про ліквідацію чи реорганізацію навчального закладу громада приймає самостійно – рішенням сесії місцевої ради.

Низька якість освіти прослідковується наступними даними (згідно дослідження CEDOS):

  • 15% сільських учителів читають більш ніж 3 предмети, порівняно з 8% у малих містах та 5% у середніх і великих.
  • гуртків очікувано менше у сільських школах – в середньому 3.8 на школу, порівняно з 6 у cередніх містах і 9 у великих.
  • тільки 65% сільських шкіл взагалі мають гуртки, тоді як гуртки є у 79% шкіл малих та середніх міст та у понад 90% шкіл великих міст.
  • майже 30% сільських шкіл не мають жодного комп’ютера, підключеного до інтернету, тоді як у великих містах практично всі школи підключені до всесвітньої мережі.

Міф 2: Профільність школи звужує світогляд учнів

Правда: Профільність розвиває учня і допомагає глибше зануритись у цікаву учню тему.

Початкова школа є однаковою для всіх та надає однакову базу для кожного учня. Починаючи з 5-го класу учні матимуть змогу обрати предмети для поглибленого вивчення, а решта будуть навчатись з меншим навантаження. Крім того, у 9 класі завершиться загальний цикл предметів і близько 50% предметів – можна буде обирати, відповідно до профілю. Школи самостійно визначатимуть “варіативну” частину предметів – предмети на вибір та формуватимуть навчальний план для учнів.

Міф 3: Природничі спеціальності будуть відмінені

Правда: Учні, не зацікавлені у професіях, пов’язаних з природничими спеціальностями, зможуть проходити скорочений інтегрований природничий курс.

Предмети не “викидаються”, а інтегруються задля цілісного розуміння світу учнями. Поєднають фізику, хімію, біологію, географію, астрономію та екологію. Він рекомендуватиметься до проходження учням 10-11-их класів, суспільно-гуманітарного,  спортивного та художньо-естетичного профілів, тобто тим, котрі не планують здавати ЗНО з цих предметів.

У такий спосіб школи зменшать академічне навантаження на учнів та дадуть змогу заглибитись в обрану спеціалізацію. Подібну інтеграцію предметів пройшли школи в Канаді (2002 рік), Японія (2002 р), Фінляндія ж у 2016 запропонувала вивчення феноменів, замість предметів. В Україні на разі, вже розроблено чотири різні програми курсу, з якими можна ознайомитися онлайн.

Сьогодні МОН розшукує школи, котрі пілотуватимуть експериментально програму курсу. Результати ж дозволять поширити досвід на інші школи в країні.

Міф 4: Ключова причина занепаду українських шкіл – низькі зарплати

Правда: Ключова проблема – неефективний розподіл коштів, реформа допоможе суттєво збільшити зарплати вчителів.

Новий закон “Про освіту” передбачає мінімальну ставку вчителів на рівні 3 мінімальних зарплат – 9600 гривень, проте – зарплати зростатимуть поступово. У 2018 році зростання відбудеться на 25%. Також підвищення кваліфікації вчителів чи підвищення категорії збільшуватиме їх зарплату на 10%. Проблема, яка існує, – це неефективний розподіл виділених коштів. Саме тому оптимізація шкільної мережі настільки важлива.

Міф 5: Реформа призведе до масових звільнень вчителів

Правда: Реформа не передбачає звільнень.

По-перше, закон розширює управлінську автономію директорів навчальних закладів: директор має право оголошувати конкурси на вакантні посади педагогічних та інших працівників, а також – призначати та звільняти їх з посад.

Проте, відповідно до частини 7, статті 42 закону “Про освіту”, звільнення не може відбуватись безпідставно. Найбільше суперечок виникає щодо сертифікації вчителів. Вона є добровільною та ініціюється самим вчителем. Результати сертифікації не передбачають звільнення вчителів із посад. Навпаки, ті хто пройдуть сертифікацію добровільно, отримають 20% надбавки до зарплати.

Міф 6: Реформа забороняє батьківські комітети

Правда: Створювати батьківські комітети зможуть заклади освіти.

Рішення про створення, реорганізацію чи ліквідацію батьківського комітету приймає навчальний заклад самостійно, рішенням загальних зборів чи засідання трудового колективу. МОН обіцяє, що новий закон “Про загальну середню освіту” деталізуватиме порядок створення органу батьківського самоврядування та його взаємодії зі школою та її засновником (місцевими органами самоврядування)”. Проте наразі дане положення перебуває у процесі розробки і деталі будуть відомі згодом.

Міф 7: В школах не залишиться місця для мов національних меншин

Правда: Частина предметів і надалі зможуть викладатися мовами національних меншин.

Закон не забороняє російської в школах, закон говорить про те, що мовою навчання у загальній середній школі є державна мова. Навчання у середній школі буде не виключно українською мовою, а включатиме предмети, які викладатимуться мовами національних меншин (мова та література національної меншини (пп. 6, п.1 статті 7 закону “Про освіту”). Для полегшення вивчення інших предметів, МОН планує розробити словники мовою меншини, для паралельного вивчення термінів двома мовами.

Українська правда: Життя