Культура

Надгробні символи та епітафії на сторінках щорічника “Етніка Карпат”

Видання започатковане з ініціативи і за підтримки його шеф-редактора – доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри історії України Ужгородського національного університету Романа Офіцинського. 

Щорічник є відображенням результатів літньої практики.

У липні 2015 року студенти 2-го курсу історичного факультету провели етнографічну експедицію в селах Ужгородського і Перечинського районів, проживаючи на університетській базі відпочинку «Скалка» (с. Ворочово Перечинського р-ну).

Привертають увагу наукові статті професійних етнологів і студентів-практикантів, зокрема про традиційні господарські заняття, надгробні символи та епітафії тощо. Також вміщено 21 інтерв’ю з респондентами, записані студентами у 10 селах чотирьох районів: Перечинського, Ужгородського, Хустського, Рахівського. Крім того, знайдені цікаві відомості у мікрорайоні Дравці (м. Ужгород) і селі Великі Геївці Ужгородського району. Інтерв’ю подаються мовою оригіналу, тобто із збереженням діалектичної специфіки.

Наприкінці видання описані експонати, що збагатять етнографічну експозицію.

Пропонований щорічник вийшов завдяки тому, що стараннями кафедри історії України для студентів-істориків після тривалої перерви (майже у чверть століття) відновлена повноцінна етнографічна практика, що передбачає щорічну тритижневу експедиційну роботу на теренах Закарпатської області. Під керівництвом професійних етнографів – кандидатів історичних наук, доцентів Василя Коцана і Павла Леня, наукового співробітника Василя Короля (Закарпатський музей народної архітектури і побуту) – студенти займаються вивченням традиційних знань, вірувань, демонології; сімейної та календарної обрядовості; народних занять, ремесел і промислів; суспільних трансформацій ХХ ст. в усних свідченнях.

Загалом студенти опитали кілька сотень людей. Значна база даних включає сотні годин інтерв’ю, матеріальні артефакти й фотографії. Тому й започатковано щорічник «Етніка Карпат», концепція якого полягає у публікації джерел і матеріалів етнографічних експедицій.

Влн. інф.