Важливе Транскордонне співробітництво

Міський архів Кошице: цікаві факти (ФОТО)

Кожна країна і навіть кожне місто має свою унікальну історію, яка знаходить своє відображення в ряді документів. Нерідко ці документи являють собою цінність і для сусідніх країн.

Першу письмову згадку про нинішнє словацьке місто Кошице, яка зберігається в архіві цього міста і датується 1239 роком, найстаріший у Європі документ про присвоєння місту герба – гербовий лист Кошице 1369 року, наданий королем Людовітом Великим та інші надзвичайні історичні артефакти, можуть бути представлены в Ужгороді. Ініціатива провести спільну виставку електронних копій документів з історії Ужгорода та Кошице виникла під час проведення Дня Ужгорода в Кошице.

Міський архів другого за величиною міста Словаччини та архівний відділ Ужгородської міської ради вже тривалий час співпрацюють, обмінюються досвідом. Зроблено пыдготовку до проекту, за яким Ужгород за сприяння ЄС міг би отримати пристрої для дигіталізації (оцифровування документів).

Міський архів у Кошице знаходиться у старовинній будівлі в центрі міста. Із його “балкончиків” відкриваються чудові панорами на дахи середньовічних будинків центру, шпиль головного храму – святої Єлизавети – одного з найбільш східних у Європі готичного собору.

В архіві зібрані документи із життя міста з 1240 року. У тому числі оригінали 4 гербових листів міста. Є документ 1261 року про надання “донації” “молодшому королю Угорщини” Стефану V із династії Арпадів. Яскравими малюнками оформлена середньовічна рукописна цехова книга. Із 1393-1405 років зберігається найстаріша книга міських справ. Найвизначнішим вважають документ про привілеї місту з 1347 року, надані королем Людовітом Великим. Найгарнішим готичним документом є ІІ гербовий лист 1423 року від короля Сигізмунда Люксембурга, короля Угорщини, Галіції, Богемії, імператора Священної Римської імперії (останнього з династії Люксембургів). Найстарішим ренесансним документом в архіві вважається IV гербовий лист із 1502 року короля Чехії та Угорщини Владислава ІІ. До речі, цей герб і досі, вже 500 років, є гербом Кошице.

 

Архів Кошице відкритий для роботи науковців, для цього в читальному залі створено всі умови: тут тихо, комфортно і є сучасна техніка. а також готель-помешкання: 2 кімнати, санвузол і кухонька – у ньому раді надати можливість проживати колегам з архівів інших міст, усім, хто приїздить для роботи в архіві. Дохід від надання цього житла надходить в бюджет закладу. З європейських грантів кошицький архів отримав 4 пристрої для дигіталізації. Потужності техніки вражають – документи подаються не по аркушику, а ніби в бункер і аж до 42 погонних метрів (!) за раз. Також в архіві не лише сучасні умови для зберігання документів, а й посилені охорона та заходи безпеки – будівля оснащена відеонаглядом, пересування між поверхами – ліфтом.

Незабаром очікується приїзд Марії Гайдуйової в Ужгород і планують, серед іншого, заручившись підтримкою Державного архіву Закарпатської області, організацію в нашому місті спільної виставки, можливо, документів певного історичного періоду, адже в різні часи Ужгород і Кошице входили до складу одних – із різними назвами – держав. Є також намір за підсумками цієї роботи підготувати друковану книгу документів певного періоду із архівів обох міст.

Ужгородська міська рада