Економіка Суспільство

Міжгірщина – лідер Закарпаття за кількістю підписаних декларацій з лікарями

Обрання сімейного лікаря, терапевта чи педіатра означає значно більше, ніж просто підписання декларації з конкретним працівником закладу охорони здоров’я. Це і чітко визначений перелік послуг, який пацієнт отримує безкоштовно, і збільшення фінансування з розрахунку на одного хворого, і зміна умов в самих лікарнях.

13 липня 152 медичних заклади, що уклали договори з Національною службою здоров’я України, отримали на свої рахунки перші кошти. Загальна сума складає 244 мільйони гривень. Це комунальні і приватні заклади, де надають медичні послуги сімейні лікарі, педіатри і терапевти.

Пояснити, що саме зміниться для лікарів та пацієнтів за нової системи, найкраще на прикладі. Для цього найкраще підійде Міжгірський район Закарпатської області, який наразі є чемпіоном з темпів впровадження медичної реформи.

Ще у червні цього року міжгірський Центр надання первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) отримував від держави трохи більше мільйона гривень. Цих грошей мало вистачити на оплату праці 34 сімейних лікарів та 68 медсестер і на утримання 17-ти амбулаторій.

В липні цей заклад отримав від Нацслужби здоров’я 2 130 000 гривень. Все завдяки тому, що з початку року понад половина мешканців району підписали декларації про медичне обслуговування зі своїми лікарями. І тепер держава оплачує їхнє лікування на так званій первинній ланці – у сімейних лікарів, терапевтів чи педіатрів.

Раніше на одну людину, зареєстровану на території медичного закладу, держава виділяла 240 гривень, незалежно від того, чи ця людина бігає до лікаря щодня, а чи взагалі не знає, де знаходиться амбулаторія. Тепер базовий тариф за обслуговування одного пацієнта на рік становить 370 гривень, якщо це дорослий. За пенсіонера – удвічі більше, тобто 740 гривень. А за дитину віком до 5 років – 1480 гривень.

Платить за обслуговування на первинному рівні держава. До переліку послуг входить: спостереження за станом здоров’я, консультації, базовий набір аналізів, діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь та патологічних станів. Пацієнт на безоплатній основі отримає від сімейного лікаря супровід хронічних захворювань, невідкладну допомогу, деякі види паліативної допомоги, профілактичні огляди та вакцинацію, ведення неускладненої вагітності та скерування до лікаря-спеціаліста у разі потреби. По рецепти на ліки, оформлення довідок та лікарняних листків теж потрібно звертатися до сімейного лікаря.

Пацієнт не сидить у чергах, а записується до лікаря телефоном або по Інтернету. Йому також організують можливість візиту до лікаря у вихідні дні та свята. Здати базові аналізи людина теж зможе на місці, в амбулаторії. Від кількості людей, які підписують з ними декларації, залежить їхній дохід, а значить – і зарплати лікарів.

У Міжгір’ї місцева влада допомогла з комп’ютерами, електрокардіографами, іншим обладнанням. Зробили пандуси. Провели інтернет – зі складнощами, бо гірська місцевість, але зараз доступ до мережі є у всіх міжгірських амбулаторій. До роботи за новою системою готувалися понад рік.

Поки що фінансування за новим принципом отримали 152 медичні заклади з 21 області України. У місті Селидове Донецької області місцевий ЦПМСД наростив бюджет на 90%, у Балті на Одещині – на 80%. Межигірський ЦПМСД – один із чемпіонів в Україні, бо завдяки укладеним деклараціям та договору з Нацслужбою здоров’я, збільшив свій місячний бюджет на 103%.

До кінця року всі заклади первинної медицини повинні укласти договір з Нацслужбою, адже це буде єдиною можливістю отримати державне фінансування. Гроші зможуть прийти лише за пацієнтом.

VoxUkraine