Важливе Суспільство Транскордонне співробітництво

Модернізація радянської “хрущовки”. Як це роблять у Німеччині

Вартість модернізації будинків в колишній НДР склала близько 30% від вартості знову споруджуваного житла. А рівень енергоефективності після проведеної модернізації відповідає чинному в Німеччині стандарту енергоефективності.

Єдиним серйозним аргументом на користь знесення п’ятиповерхівок замість їх реконструкції залишається те, це нібито дешевше . Однак досвід реконструкції житлових будинків в Східній Німеччині повністю спростовує і цю тезу. Так само, як вид радянських будинків в Польщі і Естонії після реконструкції показує, що вони можуть бути набагато більш зручними, ніж навіть нові панельні будинки, які пропонується будувати на їх місці.

Наприклад, вартість модернізації будинків в колишній НДР склала близько 30% від вартості знову споруджуваного житла. А рівень енергоефективності після проведеної модернізації відповідає чинному в Німеччині стандарту енергоефективності.


Німецька хрущовка до переробки
Фото: сайт РБК

Німецька хрущовка після переробки
Фото: сайт РБК
Всього в Східній Німеччині реконструювали 2 мільйона 180 тисяч квартир в збірних будинках, це приблизно  22 тисячах будинків. Москву прийнято порівнювати з Берліном, так ось там було модернізовано повністю 60% панельних будинків, а частково – 25%. Причому всі роботи по реконструкції були проведені без відселення мешканців.

В ході робіт з реконструкції житлових будинків в Німеччині здійснювалися такі заходи, як заміна покриття даху; утеплення технічного поверху; утеплення фасадів з декоративним оформленням будівлі; заміна вікон з рішенням завдання провітрювання і рекуперації; утеплення перекриттів підвалу з його санацією; санація балконів; санація під’їздів; монтаж ліфта в зовнішній частині будівлі (при відсутності ліфта); заміна інженерних комунікацій в будівлі; заміна радіаторів з установкою на них термостатів і теплолічильників; улаштування горизонтальної схеми подачі тепла в квартири; встановлення квартирних лічильників споживання води; пристрій теплового вузла в підвалі будівлі і колективних лічильників витрат газу, води; облаштування прибудинкової території.

Таким чином, німці довели, що немає ніяких технічних і економічних перешкод для забезпечення відповідності експлуатації панельних будинків типу хрущовок навіть таким високим вимогам, як енергоефективність в країнах Євросоюзу. Комфортність проживання і архітектурний вигляд, за оцінками європейських експертів, в цих будинках забезпечуються на рівні сучасних вимог.

Досвід реконструкції житлового фонду за німецькими технологіями є і в Росії. У 2004 році в Москві проводилися роботи по модернізації п’ятиповерхівок. Досягнуті технічні результати були аналогічні результатам, отриманим в Східній Німеччині. І що особливо важливо, вартість витрат по санації виявилася в два рази нижче витрат, які необхідно було б понести при переселенні жителів у новозбудовані будинки.

Дослідження МАРХИ показали, що 20-30% призначеного до зносу фонду можна реконструювати на основі сучасних ідей і прийомів енергоефективної, екологічної, среднеетажние високоплотной архітектури.

Так що, виходить, єдиним аргументом проти збереження і гуманного поновлення нинішнього вигляду Москва, є матеріальна вигода від зносу і щільної забудови нових ділянок у відносно престижних і затребуваних районах столиці. А також відсутність бажання і готовності у жителів зайнятися усвідомленим, організованим управлінням своєю власністю.