Суспільство

Медична реформа – тепер чи через 5 років? (ІНФОГРАФІКА)

Не зважаючи на те, що багато наших співвітчизників скептично ставляться до майбутніх змін в галузі охорони здоров’я, однак саме медична реформа набула найбільшого обговорення в ЗМІ.

Це єдина реформа, яка справді торкнеться всіх. Разом з тим, потрібна максимально відверта розповідь про те, яку медицину ми хочемо побудувати, як буде влаштований фінансовий захист громадян та що буде, якщо ми не ухвалимо зміни до законів до кінця травня.

Тому нам потрібна національна дискусія, до якої просимо приєднатися всіх.

У великого проекту реформи охорони здоров’я є технічні дедлайни. Розроблений ключовий закон – “Про Державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів“.

Що саме пропонується?

Чому ми розповідаємо вам про гроші, а не про лікарів та лікарні?

Тому що ми робимо три головні принципові зміни в усій системі охорони здоров’я:

– ми починаємо платити не за те, що ви в лікарні – а за те, що вас лікують, тобто за конкретні медичні послуги, надані конкретній людині;

– ми чітко фіксуємо однаковий для всіх громадян обсяг медичних послуг, які фінансово покриває держава;

– ми переходимо на міжнародні протоколи лікування та діагностики, щоб усі могли проконтролювати, що ці послуги надані якісно.

Чи це гідно?

Пакет реформ створюється Національною службою здоров’я. Мета – дати пацієнту реальний захист, а лікарю повернути гідність та можливість служити людині, не думаючи про гроші. Так працює система у всіх розвинених країнах, і так само це має працювати в Україні.

Більше не буде ніяких “відомчих лікарень” чи лікарів-жебраків з призначеннями у здороввідділі – а буде:
– пацієнт,
– лікар
,
та Національна служба здоров’я, яка завжди заплатить за лікування.

То чи вистачить нам грошей?

Навіть сьогодні ми витрачаємо на охорону здоров’я дуже великі кошти. У цьому році бюджет складає понад 77 мільярдів гривень. Це – 4.580 гривень “страхового внеску” на рік на кожне домогосподарство. І за найприблизнішими розрахунками, цього вистачить на страхове покриття у розмірі близько 100.000 гривень на родину.

Закон гарантує наступне:

15 вересня щороку публікуватиметься єдиний для всіх Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів з детальним описом.

У ньому буде невеликий “червоний список” – медичних послуг, які не покриватимуться взагалі. Це естетична хірургія, стоматологія (окрім дитячої профілактичної та екстреної) та інші окремі послуги, які не загрожують життю та здоров’ю.

Усе інше покривається всім однаково.

Насамперед, на 100% покриваються послуги найбільшого “зеленого списку”невідкладна допомога, лікування до 80% найпоширеніших звернень (первинна допомога) та паліативна допомога (для тих, хто йде з життя і має робити це гідно).

Коли ви зламали ногу, у вас стався апендицит або інше гостре запалення, у вас схопило серце на вулиці чи трапилось щось інше, що загрожує вашому життю та здоров’ю – вас заберуть до лікарні й лікуватимуть безкоштовно.

Ваш особистий сімейний лікар, який після додаткового навчання зможе допомогти вам у 80% звернень і якого оберете ви самі – буде завжди безкоштовним.

Коли у вас невиліковно хвора рідна людина, то в нього завжди буде достатньо знеболювальних та медичного догляду.

Ми як країна завжди зможемо придбати на 100% ці послуги лікарів, матеріали та обладнання, ліки та прилади. Бо майже все це – власного виробництва.

На інші послуги – з “синього списку” – закон гарантує часткове покриття. Що це означає на практиці?

За необхідності планової операції або при лікуванні високої вартості, будь-який громадянин отримає однаковий рівень захисту, незалежно від його матеріального стану.

Якщо вам встановлюють діагноз – ви будете знати, скільки конкретно за вас заплатить держава, а скільки повинні доплатити ви за єдиним для всіх тарифом, щоб отримати якісне лікування. Ніхто не зможе примусити вас заплатити більше. І ця сума за рахунок обсягів буде значно менша, ніж українці платять зараз.

Найболючіші питання – серцево-судинні та онкологія. Світовий досвід такий: дороговартісне лікування – це завжди окремі програми. Ми будемо знати тарифи на високовартісне лікування в середині 2018 року, коли в нас буде достатньо даних.

Рішення ґрунтуються на фактах про реальний стан галузі. Ми не лише говоримо про необхідність доказової медицини, ми також плануємо – на основі максимально надійних даних, перевірка яких вимагає зусиль та часу.

Так, модель фінансування охорони здоров’я – це професійна складна модель. Вона потребує розрахунків та потужного IT.

Залиште у цій формі коментарі: Які головні ризики ви бачите? На які запитання ми маємо відповісти прямо зараз?

Життя