Економіка Суспільство

Медична реформа покликана покласти край корупції в сфері охорони здоров’я

Медична галузь належить до числа тих, де корупція набула значних масштабів. Проте з прийняттям медреформи є всі шанси позбутися цього явища.

Корупція виникає там, де є диспропорція між декларацією держави та реальністю. Лікування у лікаря класичний приклад тому.

Держава каже громадянину: для тебе згідно Конституції ВСЕ має бути безоплатним. При цьому відомо, що бюджет є обмежений, і як наслідок – галузь є суттєво недофінансованою. Але держава все одно каже громадянину: для тебе ВСЕ безкоштовно, без всякого визначення що є це “ВСЕ”? Людина починає чогось вимагати, а в лікарні цього немає, бо на це не було і не буде фінансування. Тому всі отримують безоплатні послуги по-трішки.

Якщо пацієнт чийсь родич чи знайомий – він отримує більше безоплатних послуг. Якщо багатий – більше оплачує.  Іноді, як виняток, включається етична логіка – наприклад, нині корупцію важко уявити при лікуванні ветеранів АТО.

Сьогодні не даючи лікарю ресурсів – ані гідного заробітку, ані самого необхідного для лікування пацієнтів, умовно кажуть: “А ти давай сам визначай, як ти розподілиш цей ресурс і де ти візьмеш гроші собі на зарплату?

 

Майже у кожного медичного закладу сьогодні є фонди – благодійні та тіньові готівкові. За рахунок цих фондів закуповується багато необхідного для роботи медичних закладів. І тільки частина йде на оплату праці медиків.

За результатами дослідження Фонду “Демократичні ініціативи” ім. І. Кучеріва”: кожен опитаний протягом 3 років так чи інакше платив у медзакладах: 42% – час від часу, 40% – інколи, 16% – постійно. Більше половини зазначають, що платили, бо їм про це казали прямо. Натомість 14% дають хабара лікарю з власної волі.

 

Результати опитування свідчать, переважна більшість пацієнтів платили за послуги безпосередньо лікарю від якого ці послуги отримували. А це 75% опитаних. Більше того, ця плата не була для них реально обтяжливою, бо лікарі беруть з людей стільки, скільки вони можуть дати. Лише 25% українців зазначили, що для хабара їм довелося позичати; 33% визнали, що сума була помітна для сімейного бюджету.

 

Що зміниться після реформи і як це допоможе нам подолати корупцію?

Перехід на оплату за послуги та конкуренція. На цьому фундаменті і будуються чесні відносини лікаря з пацієнтом. Держава покроково переводить всю систему охорони здоров’я на закупівлю послуг в інтересах пацієнтів.

 

Далі включається конкуренція. Якщо ви прийшли в медичний заклад і не отримали там послуг або отримали їх неякісно – ви йдете в інший заклад. І перший заклад не отримає коштів за ваше лікування від держави.

 

Скільки часу потрібно для того щоб змінилось сприйняття і погляди насамперед пацієнтів до нових правил? Коли перестануть давати хабарі?  Поступово. Крок за кроком. І не за 1, 2 чи 3 роки.

Отже, два визначальних регулятора – ціна послуги та конкуренція дуже скоро перемогли будь-які можливі “подяки”. Квіти та знижки почала надавати клініка пацієнтам, а не навпаки.

 

Більшість українців каже, що боротися з корупцією має влада, проте вірять в її спроможність лише 20% громадян. 40% громадян визнають, що дати чи не дати хабара залежить від них самих. Тобто ми маємо ситуацію, коли суспільство усіх хабарників хоче відправити за грати, натомість не вірить, що це насправді спрацює.

Громадяни розуміють, що допоки не зміниться суспільна свідомість і кожен не матиме реального усвідомлення за що має платити держава, а за що – людина, замість одних корупціонерів з’являтимуться інші. Тому потрібно змінювати суспільну свідомість та державне функціонування. Міф про безкоштовну медицину має бути розвіяним, натомість українці мають розуміти, що, як і чому в охороні їх здоров’я забезпечується державою.

Українська правда. Життя

Залишити коментар