Важливе Суспільство

Медична реформа в дії: успішні практики та коментарі експертів

 

Рано чи пізно кожному з нас доводиться звертатися до лікарів. І, звісно ж, отримати допомогу належної якості. Про це йшлося понад чверть століття. Минулого року був даний старт довгоочікуваній реформі. Що змінилося?

Початок перетворенням поклав довгоочікуваний Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” № 2168-VIII від 19.10.2017, який набув чинності 30 січня 2018 року. Станом на квітень 2018 року вже впроваджено урядову програму “Доступні ліки”, тривають тендерні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів через міжнародні закупівельні агенції ПРООН, ЮНІСЕФ та Crown Agents (з 2016 року за усіма централізованими програмами), що має покласти край корупційним схемам. Створено електронну систему e-Health та розпочато впровадження електронних сервісів. Почався процес побудови Національної служби здоров’я, яка має кардинально змінити систему фінансування, орієнтуючись не на ліжко-місця (як це було раніше), а на принцип “гроші ходять за пацієнтом”, у подальшому плануючи перехід до страхової медицини.

 

“Лікар для кожної сім’ї”

З 1 квітня розпочалась кампанія “Лікар для кожної сім’ї”. Тепер кожен українець має право обрати сімейного лікаря, якому довіряє і який буде його лікувати. Жодних перепон у виборі лікаря немає.

 

Мільйон українців вже обрали своїх лікарів

“Від 2 квітня українці активно обирають своїх лікарів. Нарешті докорінно змінюється підхід до надання медичних послуг в нашій країні. За два тижні українці підписали майже півмільйона декларацій – 447 288. За кількістю підписаних декларацій лідирує Київ з 76 тисячами. На другому місці Донецька область – майже 64 тисяч. Третя Харківська область (46 696), четверта Вінницька (43 8557) і на п’ятому місці Полтавщина (38 042). До електронної системи охорони здоров’я підключилися 1069 закладів та 16 252 сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів, – говорить в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, – Там, де місцева влада вчасно зробила свою частину роботи – медзаклади мають інтернет, підключені до електронної системи охорони здоров’я, є комп’ютери, принтери та папір – люди можуть обирати своїх лікарів. Наприклад, все необхідне є в селі Васильківка Дніпропетровської області та у селі Велика Багачка на Полтавщині, де живуть всього кілька тисяч мешканців. Будемо робити все від нас залежне, щоби в кожному куточку країни люди могли підписувати декларації без затримок та будь-яких проблем. Кампанія тільки розпочалася, згодом цей процес налагодиться скрізь. Зараз головне – щоби ми всі ставилися до нього позитивно, підтримали наших медиків, які працюють у посиленому режимі, та спокійно обирали своїх лікарів”.

 

 

“Гроші ходять за пацієнтом”

З 1 липня система фінансування “первинних організацій” буде кардинально змінена – відтоді гроші підуть за пацієнтом. Чим більше громадян підпишуть декларації із центром первинної допомоги, тим краще цей лікувальний заклад буде фінансуватися. І звісно, жителі зможуть отримувати якісніші послуги.

На кожного приписаного Національна служба здоров’я України буде перераховувати лікувальній установі певну суму з урахуванням вікового коефіцієнта пацієнта. Так, на пацієнта віком від 18 до 40 років передбачено 370 грн, на дітей до 5 років та людей, старших за 65 років ця сума буде збільшена. Зарплати лікарів будуть залежати від кількості приписаних людей. Але навіть якщо декларацію з лікарем уклало замало пацієнтів, зовсім без грошей він не залишиться – йому буде нараховано мінімальний оклад.Водночас, досить багато представників медичної спільноти висловлюють занепокоєння з приводу фінансування новоствореної системи охорони здоров’я, якості медичних послуг та механізму “гроші ходять за пацієнтом”.

 

Спростовуючи міфи та “страшилки”

Для того, щоб спростувати створені міфи та побоювання Міністерство охорони здоров’я запустило потужну інформаційну кампанію. Проводяться публічні обговорення і дискусії, в.о. міністра Уляна Супрун чи не щодня дає коментарі та інтерв’ю у теле- та радіостудіях. Також у міністерстві створили окремий інформаційний буклет “Реформен”, який дає відповіді на безліч питань громадян та медиків. Ознайомитись із ним можна тут.

 

Успішні рішення на місцях

Мукачево, Закарпатська область

“Нам вдалося так успішно стартувати завдяки підтримці нашої місцевої влади, кваліфікованому персоналу та активності містян. Якби не було розпочато процес інформатизації закладів ще у 2015 році, коли закупили комп’ютери та інформаційну систему в стаціонарні відділення Мукачівської центральної районної лікарні, а в кінці 2017 року для амбулаторних закладів, то важко було б говорити про успішні зміни зараз. Це фактично дало старт подальшій нашій роботі. І тут немає ніяких секретів. Десь трошки навипередки в листопаді я оформив цифровий підпис як керівник, зареєстрував заклад та структурні підрозділи в e-Health. І протягом грудня ми стали реєструвати наших лікарів в системі і паралельно готувати їм цифровий підпис. З кінця січня ми стали укладати електронні декларації в системі e-Health, яка на той час працювала в тестовому режимі. За лютий-березень 2018 року ми підписали близько 17 тисяч декларацій. Станом на сьогодні маємо 25 тисяч підписаних декларацій. Це десь 30% від загальної кількості жителів – чудовий результат за два місяці. Хоча не можу сказати, що процес відбувається без перешкод. Адже є невелика кількість людей, які бояться надавати свої персональні дані, а ще більше – надавати копії документів (згідно наказу МОЗ № 503 від 2018),– говорить головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги міста Мукачева Євген Мешко, – Однак, ми не зупиняємось. Тому що знаємо, пацієнти очікують на підвищення якості медичних послуг, а медичні працівники – на підвищення заробітку. Працювати в сьогоднішніх умовах доходу неможливо. Це першочергова причина, чому наші молоді лікарі їдуть за кордон. Щодо якості послуг, то не варто з 1 липня чекати нереальних змін. Процес буде поступовим. Приміром, у нашому закладі вже впроваджено кілька сервісних послуг: можна в кожній амбулаторії здати аналізи, проводиться попередній запис на прийом – це фактично нівелювало черги під кабінетами, медична документація поступово вноситься в інформаційну систему. Сімейний лікар має можливість записувати пацієнтів до вузьких спеціалістів та на обстеження через електронну систему і пацієнту не потрібно додатково потім ходити у поліклініку і очікувати в чергах. У нас сім днів на тиждень надається допомога на первинному рівні, тому що в вихідні і святкові дні так само чергують сімейні лікарі. Завдяки місцевій владі всі пільгові категорії населення міста отримують безкоштовне амбулаторне лікування (згідно постанови КМУ 1303 від 1998 року), а це близько 12 млн гривень на рік. Вся стаціонарна допомога на базі Мукачівської ЦРЛ також 100% безкоштовна, включаючи такі дорогі операції як ендопротезування, заміна кришталиків, металоостеосинтез, хіміотерапія тощо. Так само містяни отримують компенсацію або попередню оплату за дороге лікування на третинному рівні. Житель міста Мукачева повністю захищений від катастрофічних витрат у зв’язку з проблемами здоров’я і це заслуга міської влади”.

Коментарі експертів

Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика 

Реформа почала втілюватись. Розпочато кампанію. Те, що ми маємо на сьогодні – це процес, коли у будинку уже є фундамент (я маю на увазі Закони України), почато будівельні роботи і зводяться стіни. До того у нас була суцільна проблема – охорона здоров’я нагадувала старий будинок зі щілинами, звідки з усіх сторін дме… Те, що зміни розпочато – це великий плюс. Зі свого боку можу сказати, що маючи досвід роботи у медицині понад двадцять років і, спілкуючись з авторитетами, які розпочинали робили реформи і п’ять, і десять років тому, підкреслю кардинальність нинішніх змін. Так, ми повинні розуміти, що вони не будуть відчутні сьогодні або ж завтра. На це підуть роки, можливо, п’ять чи й десять років. І розумні люди це прекрасно розуміють. Також зауважу, що коли починаються такі зміни, вони впливають і на лікарів, і на пацієнтів. Лікарі, які працюють уже не перший рік і мають досвід роботи понад десять років переживали вже не один початок реформ. І тому у них є певний скепсис щодо своєї подальшої роботи. І для того, аби змінити це непорозуміння і відкинути побоювання деяких лікарів, потрібно, щоб вони були більше обізнані з практиками, які існують в країнах євроспільноти. Приміром, досить часто говорять про те, що в Україні впроваджується американська модель охорони здоров’я – це неправда! Міністерство охорони здоров’я ніколи цього не заявляло. Ще один приклад – інші країни уже багато років мають електронні бази даних пацієнтів. І з точки зору медицини набагато простіше для лікаря, коли є одна електронна історія пацієнта. І тут не потрібно спекулювати на витоку баз даних і т.д. У свою чергу, молоде покоління лікарів, які їздять за кордон і бачать інший досвід, з набагато меншим острахом сприймають ці зміни. Яскравим прикладом такої молодої генерації можна назвати лікарів Євгена Мешко та Олега Стадніка. Саме такі не горланять про зраду, а впроваджують зміни, мандат на які отримали. І насамкінець хочу сказати, що вже обрав свого лікаря. Так, ще не мав часу аби приїхати і заповнити декларацію. Але вибір для себе та усієї родини зробив.

Віктор Ляшко, заступник Генерального директора з нагляду за інфекційними хворобами ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”

Зміни я бачу і величезні. Три роки тому ніхто не вірив, що буде прийнято Закон, який чітко покаже, як і куди ми рухаємось. Зараз медики реально відчули, що реформа буде. І більшість тих, хто послухав експертів, починає підтримувати медичну реформу. Я особисто спілкувався з сімейними лікарями, яких відібрали за конкурсом і які з 1 липня готові впроваджувати реформу, то можу сказати – у людей горять очі. Вони відчувають, що можуть відбутися реальні зміни, які дозволять відновити авторитет лікаря і не бути більше “прохачем коштів”, аби прогодувати свою сім’ю. Надається можливість відчувати себе фахівцем, який з гордістю буде надавати медичну допомогу. Автономізацію закладів охорони здоров’я я також підтримую. Проте, бачу єдину проблему у цьому питанні – у нас навіть тоді, коли щось автономізують та переводять у комунальні неприбуткові підприємства, то все одно намагаються впливати на прийняття рішень. Що я маю на увазі: органи управління, як-от обласна чи районна рада, намагаються впливати на головних лікарів через відповідні механізми, прописані у статутах закладів – кого наймати на роботу, що робити і т.д. Думаю, що повноцінна автономізація з’явиться лише тоді, коли повністю запрацює Національна служба здоров’я. І не буде тиску обласного бюджету. Національна служба здоров’я буде закуповувати послуги в рамках медичних гарантій. Більше того, якщо будуть виконуватись усі норми, прописані у Законі, то все буде працювати як годинник. У законі вказано, що на охорону здоров’я повинно бути виділено близько 5% ВВП. Якщо взяти бюджет 2018 року, то це має бути 167 млрд грн, якщо б реформа повноцінно запрацювала з 1 січня цього року. Поки ми маємо 54-57 млрд грн на субвенцію та 8 млрд грн на первинну медичну допомогу. Якщо ж на медичні гарантії дадуть 167 млрд грн, будуть прописані всі процедури, тарифи і запрацює e-Health, то не буде ніяких проблем.

The Reforms Guide