Без рубрики Суспільство

Магазин майбутнього,який він?

У світі вже працює досить “магазинів майбутнього”, щоб ми могли зрозуміти, як вони будуть влаштовані років через 10 по всьому світу. У цій статті наведено приклад по одному з таких магазинів, він працює в Китаї.

Перша спроба запустити магазин (майже) без співробітників була в 1937 році в США – але вона провалилася
У магазині Keedooze покупці отримували своєрідний “ключ”, за допомогою якого вибирали товар, що знаходився за скляними вітринами. Потім товар потрапляв на конвеєр, а відвідувач отримував рахунок. Дешевизна і інноваційність залучили тисячі покупців. Але тоді технологія була недостатньо опрацьована, щоб впоратися з великою кількістю покупців, конвеєрні стрічки були повільними, і траплялося багато помилок, наприклад, покупці отримували неправильний товар. Магазин закрився в 1949 році.

 

Keedooze

Магазин Keedooze в США. Фото: Memphis and Shelby County Room, Memphis Public Library & Information Center

shop in USA

Магазин Keedooze в США. Фото: Memphis and Shelby County Room, Memphis Public Library & Information Center

У Китаї працює магазин, в якому треба всього лише просканувати код на товарі

Moby Store від Wheelys – це шведський стартап, магазин якого розташовується недалеко від кампуса Hefei University в 450 км від Шанхаю. Тут взагалі немає персоналу, а все покупки відвідувачі здійснюють через додаток на смартфоні.

По приходу в магазин необхідно просканувати смартфоном QR-код. Також код є на всіх товарах. Взяв товар з полиці, просканував – з банківської картки списали гроші. Відсканував всі необхідні товари – і йдеш.

Розплачуються за покупки в цьому магазині за допомогою AliPay – додатки китайської компанії Alibaba. Це китайський інтернет-гігант, у якого є своя платіжна система, торгова площадка для бізнесу, інтернет-магазин AliExpress (ти напевно щось там замовляв), кінокомпанія і багато інших бізнесів. Через Alipay в день проходять 60% з 175 мільйонів транзакцій в день.

Результат пошуку зображень за запитом "Moby Store від Wheelys"

У 2018 році в магазин додадуть більше датчиків, щоб зробити покупки зручнішою і безпечнішою

Щоб встановити нову систему безпеки, Wheelys співпрацює з Університетом Хефей. За допомогою купи датчиків система зможе збирати біометричні дані покупців і відслідковувати, коли вони знімають товари з прилавків. Зняв товар – магазин списав гроші з рахунку, поклав назад – повернув. Вкрасти нічого не вийде, тому що увійти в магазин без облікового запису буде не можна. Після виходу з магазина система видаляє біометричну інформацію покупця. Подібна система вже працює в Amazon Go в Сіетлі.

Результат пошуку зображень за запитом "Moby Store від Wheelys"

Крім того, в планах створити програму-голограму, яка буде допомагати вибирати продукти відповідно до визначеного бюджетом. Студентам сподобається – зайшов ти такий в магазин зі 100 гривнями, намагаєшся прицінитися, що можна було б купити на ці копійки, а милі голографічні дівчина або хлопець вже все підрахували і дають слушні поради.

 

Але і це не все. Хмарна система підбере товари відповідно до твоїми смаками, про які вона дізнається завдяки інформації, витягнутої з твоїх профілів в соцмережах. Зробив фотку шаурми з коментарем про те, як це смачно, і тепер тебе всюди будуть переслідувати поради купити шаурму.

Після скасування витрат на зарплату персоналу в Moby Store хочуть позбутися від плати за оренду будівлі для магазину

Для цього розробники планують створити цілодобовий автоматизований автобус, маршрут якого буде слідувати за прогнозами попиту, самостійно поповнювати запаси і повертатися на склад. Час прибуття автобуса можна буде відстежити за допомогою програми. Передбачається, що така інновація допоможе жителям маленьких містечок і сіл впоратися з нестачею продуктів в місцевих магазинах.

В принципі нічого несподіваного в ідеї створити магазини без продавців немає. З огляду на глобальний тренд на автоматизацію рутинної роботи, цього варто було очікувати. І в одному тільки Китаї можна автоматизувати 100 000 мінімаркетів біля будинку.

На аргументи про те, що мільйони людей в усьому світі залишаться без роботи, можна відповісти, що ці ж аргументи висловлювали луддити – англійські фанатики 19 століття, які вважали, що автоматизація виробництва залишає добропорядних англійців без роботи. Луддити піднімали повстання, руйнували фабрики і навіть воювали проти урядових військ. Але в підсумку програли. Деяких навіть стратили, інших відправляли в Австралію – тоді британці засилали туди злочинців.

 Не помічати прогресу, робити вигляд, що те, що відбувається в світі не стосується України – марно. А випасти з економіки та ринку праці – це просто. Тому що кожна списана контрольна серйозно віддаляє тебе від перспективи знайти своє місце в світі після того, як роботи і штучний інтелект заберуть у людей неймовірну кількість робочих місць. Коли замислюєшся про це, думка про те, що ті ж китайці перегинають з навчанням і підготовкою до іспитів, фанатично доводячи себе до виснаження, здається все більш і більш дивною. Вони не перегинають, вони готуються змінювати світ.

 

 

http://businessviews.com.ua