Цей день в історії

Кінець ери Наполеона

18 червня 1815 року відбулась битва під Ватерлоо, в якій французам, очолюваним Наполеоном, нанесли поразку об’єднанні сили англо-голландських і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії.
 Пов’язане зображення
Вкінці 1790-х років корсіканець Наполеон Бонапарт, один із найкращих військових стратегів за всю історію людства, набув надзвичайно великої популярності завдяки своїм здобуткам у військових кампаніях. У 1799 році, коли Франція перебувала у стані війни практично з усією Європою, Наполеон повернувся з походу до Єгипту, у 1800 році став Першим консулом, реорганізував армію і переміг у війні з Австрією. У 1804 році в паризькому соборі Богоматері він коронувався на імператора Франції. До 1807 року під владою Наполеона була територія від Піренеїв на Заході до Далмації на Сході і від Ельби на Півночі до Італії на Півдні.
У 1812 році Наполеон зазнав перших військових поразок, втративши Іспанію у війні з Англією і провівши невдалу військову кампанію проти Росії, і в 1814 році був позбавлений усіх посад і відправлений на заслання на острів Ельба в Середземному морі, з котрого втік на початку 1815 року і зумів знову прийти до влади.
Намагаючись протистояти переважаючим силам антинаполеонівської коаліції, Бонапарт планував розбити суперників поодинці, і 16 червня 1815 року він наніс поразку прусським військам Гебхарта фон Блюхера у битві при Ліньї (Бельгія) і, залишивши перслідувати їх третину своєї армії, решту 72 тисячі військових направив проти 68-тисячної армії герцога Веллінгтона, котра зайняла оборонні позиції поблизу селища Ватерлоо (Бельгія), за 20 кілометрів на південь від Брюсселю. Фатально помилившись і прочекавши півдня, Наполеон почав атаку лише пополудні, коли війська Блюхера вже підійшли до Ватерлоо і приєднались до англійців. Повівши годинну артпідготовку і декілька невдалих атак по центру позицій союзників, Наполеон дав можливість реорганізувати англо-прусську оборону, і о 19-15 прусські війська провели сильну атаку зі Сходу, прорвали французьку оборону і змусили в паніці французів тікати з поля бою.
Битва при Ватерлоо була програна. В ній французи втратили 25 тисяч убитими та пораненими і 9 тисяч полоненими, союзники – близько 23 тисяч осіб. 22 червня Наполеон повернувся у Париж, зрікся влади на користь сина і 15 липня у порті Рошфор здався англійцям, сподіваючись виїхаи до США. Але англійці вислали його на віддалений острів Святої Єлени у Південній Атлантиці, де він і помер у травні 1821 року у віці 51 року. В 1840 році його тіло було перевезене до Франції і з почестями поховане в Будинку Інвалідів.
Джерело: http://www.jnsm.com.ua