Економіка Суспільство

Кілька фактів, які зроблять тебе “прошаренним” в тарифах

Розібратися в тарифах на електроенергію – це як вирішити складне завдання на заняттях з вищої математики. Тільки якщо за навчання ти платиш, то розібравшись в тарифах, ти збільшуєш свої знання безкоштовно. І заплатиш менше, якщо розберешся. Ми вирішили зрозуміти, за що ти платиш насправді і що тобі ще треба знати, щоб підвищити свій економічний IQ.

 

У новинах знову говорять про підвищення цін на газ. А так як вартість газу найсильніше впливає на цифри в твоїй платіжці, то вже восени твоєї головною проблемою буде, як зменшити рахунки за тепло. Але поки питання вартості тепла повністю не заволоділо твоїм розумом, ми хочемо, щоб ти розібрався в рахунках за електроенергію. Тому що твій ноут, телефон, холодильник і купа інших приладів споживають багато електроенергії.

До речі, зарядити iPhone X коштує  4,3 гривні на рік.

Але щоб зрозуміти, за що ти платиш, потрібно розуміти, звідки береться електроенергія і скільки вугілля або ядерного палива необхідно, щоб працювали твої електроприлади.

Електростанції бувають різні. Деякі працюють на вугіллі, інші – на газі, мазуті, ядерному паливі. Але схема отримання електроенергії, в цілому  однакова, принципова різниця лише в типі сировини. Навіть на АЕС гріють воду, щоб її пар обертав турбіну.

Більшістю компаній, які виробляють електроенергію, володіє держава

Велику частину електроенергії для наших холодильників, смартфонів і інших приладів виробляють державні електростанції. Держава також встановлює тарифи, для цього існує національний регулятор – НКРЕКУ.

Кто владеет производством электроэнергии

В Україні всього 4 АЕС, але вони виробляють найбільше електроенергії

Найбільшу частку електрики виробляють атомні електростанції, і саме вони належать державі. Альтернативна енергетика (електрика за рахунок енергії вітру, сонця і води), яка переважно приватна, в Україні поки слабо розвинена.

Производители э/э в Украине

Тепер спробуємо розібратися з вартістю електроенергії і тарифами на прикладі твого холодильника і чайника. Холодильник працює цілодобово і протягом 24 годин споживає більш-менш постійне кількість електроенергії. Але кожен ранок і вечір ти на короткий час включаєш мікрохвильовку або чайник, а ввечері, напевно, – телевізор і пральну машину. Коли ти включаєш ці прилади, виникає різкий стрибок споживання електроенергії. Тому електроенергія споживається нерівномірно.

І так роблять мільйони інших людей по всій країні. Уяви – в 7 ранку мільйони українців включають чайники. Тому на кілька годин вранці та ввечері споживання електроенергії різко зростає, і необхідно звідкись взяти більше електрики.

Для того щоб в ці моменти тобі вистачило електроенергії, працюють теплові електростанції – ТЕС і ТЕЦ. Вони  і дають додаткову електроенергію в моменти, коли українці очікують свою чашку ранкового чаю. Тому, коли ти включаєш чайник, країна спалює більше вугілля.

теплоэлектростанции покрывают пиковое потребление

Додаткову енергію дають саме ТЕС, тому що їх можна оперативно включити або вимкнути. Атомну станцію, яка, умовно кажучи, дає електрику для холодильника, швидко відключити або включити не можна, вона дає один і той же обсяг електроенергії день у день.

Середньостатистичний холодильник на рік споживає 164 кілограми вугілля

164 кілограми вугілля дають холодильника 297 кВт8/год електроенергії.

стоимость сырья для э/э холодильника

Як вугілля перетворюється в електроенергію? Система працює досить просто. На електростанціях вугілля спалюють, і отримана в процесі спалювання енергія нагріває воду. Пар від нагрітої води крутить турбіну, а вона обертає генератор, який виробляє напругу.

уголь и э/э

Важливо зрозуміти – електроенергію поки не можна зберігати

Періодично вмикати і вимикати ТЕС, щоб виробляти додаткові обсяги електроенергії, необхідно, тому що електроенергія не зберігається. Теоретично можливо побудувати гігантські батареї, які накопичували б електрику і віддавали його в моменти зростання навантажень, але це дуже дорого.

Ти, напевно, подумав зараз про Ілона Маска, “Теслу” і акумулятор твого смартфона. Так, зберігати енергію можна, але в невеликих кількостях і для приладів невеликої потужності.

До речі, щоб закип’ятити в чайнику 1 літр води, потрібно стільки ж енергії, скільки для того, щоб 11 разів зарядити смартфон.

прожорливый чайник

А закип’ятити 1 літр води в чайнику коштує 10 копійок.

1 кіловат * год електроенергії коштує 198 копійок
как изменилась цена э/э для домохозяйств

Твій холодильник отримує електроенергію завдяки використанню різної сировини

Вартість кожного джерела переноситься на холодильник – пропорційно внеску цього джерела в загальне виробництво електроенергії. Адже в проводах електроенергія з різної сировини і від різних типів електростанцій змішується, і не можна точно сказати, чи біжить в проводах електроенергія, вироблена з вугілля, або з розщепленого атома.

стоимость сырья для э/э холодильника

Щоб зробити електроенергію для холодильника, з урахуванням різної сировини, необхідно використовувати сировини на 116 гривень. У цій сумі найбільшу частку матиме вартість електроенергії від АЕС, тому що атомні електростанції виробляють найбільше електрики в країні. А найменше, 5 гривень, електроенергія від гідроелектростанцій, тому що її в країні мало.

Тепер отриману електроенергію потрібно ще й доставити до тебе додому – і за доставку необхідно заплатити

Ми багато писали про товари з доданою вартістю – на кожному етапі їх переробки вони стають дорожчими. Так і в енергетиці. Ціна вугілля одна, але ціна виробленої електрики – вже вище.

По-перше, для виробництва електроенергії необхідно складне устаткування, і його потрібно утримувати. По-друге, сировину необхідно доставити на електростанцію (наприклад, вугілля з шахти), потім електрику – до тебе додому, і це теж коштує грошей. Також у всіх цих процесах бере участь безліч людей, яким потрібно платити зарплату. Тому на кожному етапі вартість готового продукту – електрики – зростає.

 

структура рыночной цены 1 КвЧ

Ось карта енергосистеми України, яка показує шляхи, по яких йде електрику.

Энергосистема украины

Зверни увагу: за електроенергію ти платиш менше, ніж вона коштує

Як ти вже зрозумів, в собівартість електроенергії входить не тільки ціна джерела енергії (вугілля, атом і т. п.), Але і її доставка. Однак ціна, яку ти платиш за кожен кіловат, менше собівартості цього кіловата.

Ти платиш за тарифом – встановленої державою ціни електроенергії для домогосподарств. Тариф – це в енергетиці те ж саме, що ціна яблук в магазині – сума грошей, яку тобі потрібно віддати за одиницю електроенергії. Щоб отримати остаточну суму, яку потрібно сплатити, тариф множиться на кількість спожитих електроприладами кіловат-годин електроенергії (електроенергію міряють не кілограми або літрами, а кіловат-годинами)

Как изменяется тариф на э/э

Так ось, цей тариф нижче реальної вартості. А раз так, то різницю між ринковою вартістю і сумою, яку ти платиш, необхідно компенсувати. Щоб ти міг платити менше, держава встановлює більш високу ціну електроенергії (тариф) для промислових підприємств.

ты платишь меньше

За свій холодильник ти не доплачуватимеш 182 гривні на рік, при тому, що він споживає електрику на 587 гривень

Ринкова вартість електроенергії для твого холодильника – 587 гривень на рік: 197,5 коп (вартість кВт⋅ч) * 297 кВт⋅ч (стільки електрики споживає твій холодильник за рік, як ми вже писали вище).

Оскільки тариф нижче ринкової вартості, то ми платимо не 587, а 405 грн, і не доплачуємо 182 гривні за цілий рік.

цена э\э холодильника на самом деле

Якщо розкласти тариф, то в 180 копійок за кВт⋅год, які ти платиш, входять: 38 копійок – вартість сировини, 51 копійка – витрати виробника, 91 копійка – вартість доставки, податки та інші витрати (розбивка за 2016 рік). А ще 90 копійок ти не доплачуєш, за тебе це робить промисловість.

результат

Тарифи на електроенергію в Україні нижче, ніж в ЄС

У різних країнах ЄС тарифи різні, тому що всі ті фактори, які впливають на тариф – вартість сировини, витрати на виробництво і доставку електроенергії – в кожній країні різні. Наприклад, десь електроенергію виробляють АЕС, десь ГЕС, а інші країни майже повністю перейшли на “зелену” енергетику.

В Україні найнижчий тариф в порівнянні з іншими країнами Європи: в 2,5 рази нижче, ніж в Молдові або Болгарії, в 5 разів нижче, ніж в Польщі, в 12 разів – ніж в Німеччині.

тариф на э\э

Щоб було зрозуміліше – за свій холодильник в Україні ти платиш 11 євро в рік. У Німеччині платив би 141 євро.

сколько стоит прокормить холодильник

 

http://businessviews.com.ua