Політика

Кілька фактів про децентралізацію в Україні (ІНФОГРАФІКА)

Децентралізація — це передача прав, обов’язків та бюджетів від всеукраїнських органів державної влади до органів місцевих. 

Зараз у місцевих громад відсутня мотивація будь-що робити. Є багато проблем, які потрібно вирішувати, але місцеві службовці (наприклад, голови сільрад) не мають ані достатніх повноважень, ані ресурсів на втілення своїх проектів.  Децентралізація надала органам місцевого самоврядування стимул покращувати умови для місцевого бізнесу. Принцип простий: якщо умови для підприємців будуть краще, то й зароблятимуть вони більше. Ці кошти спрямовуватимуться на потреби громади — облаштування місцевої інфраструктури, модернізацію шкіл та лікарень, закупівлю пожежних машин тощо. І для цього не треба чекати дозволу з Києва. В місцевому бюджеті залишатиметься 100% єдиного податку, податку на прибуток підприємств та установ комунальної власності та податку на нерухомість. Також в громадах залишатиметься 60% податку на прибуток фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку. Крім цього, всі кошти, отримані за надання адміністративних послуг, також будуть йти до місцевого бюджету.

Структура доходів ОТГ

На додаток до податків, свою допомогу надає і держава. Вона передбачена у формі субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад (“децентралізаційна” субвенція). Цим держава підштовхує людей до створення власних територіальних громад. Також надаватимуться субвенції на освіту та медицину. Якщо громаді бракуватиме коштів, держава компенсує 80% недостачі. Однак 50% прибутку все ж залишиться на місцях.

Державний контроль втілюватиметься в інституті префектів. Префект призначається Президентом за поданням Верховної Ради. Його єдина функція — слідкувати за законністю рішень. На відміну від сьогоднішніх губернаторів, префект не вказує громадам, що робити, та не втручається в їхні справи. Однак він матиме право зупиняти дію рішення ради, якщо воно не відповідає законам, і одразу звертатися щодо цього до суду. Детальніше про роль префекта для місцевого самоврядування розказує інфографіка на сайті “Децентралізації влади“.

Жителі декількох розрізнених сіл, селищ чи міст можуть об’єднатися в один адміністративний центр — об’єднану територіальну громаду. З утворенням об’єднаної територіальної громади створюється новий адміністративний центр, а у ньому — нова загальна для всіх сіл та селищ, що входять до нього, рада. Жителі населених пунктів, що входять до ОТГ, обирають старосту на 5 років. Він представлятиме їх у місцевій владі — тобто, у виконкомі ради ОТГ. Також він несе відповідальність за свій округ. Староста звітує перед виборцями та перед радою. Якщо він не виконує свої обов’язки, вони можуть достроково позбавити його повноважень. Детальніше про старосту ви можете почитати в інфографіці на сайті decentralization.gov.ua. Рада обирається та підпорядковується виключно громаді. Не президенту чи міністрам. Для управління коштами рада створює виконавчий комітет. Він звітує перед громадою, як їх витрачає. Ради тепер можуть встановлювати і змінювати свої податки. Наприклад, можна віддати землю в оренду під той відсоток, який рада вважає доцільним. Тепер не треба чекати погодження з Держкомзему. Ради також можуть створювати власні органи управління освітою, медициною, архітектурою та правопорядком.

Всім тим, що виходить за рамки місцевого інтересу і стосується загальнодержавних справ: оборона держави, зовнішня політика, розслідування злочинів тощо. Вона також слідкуватиме за законністю рішень рад ОТГ за допомогою префектів, про яких ми згадували раніше. В Україні цей інститут втілено за моделлю Франції, де він діє більше двохсот років.

В загальному вигляді процес створення ОТГ виглядає так:

Етапи проведення децентралізації

Докладніше його викладено в профільному Законі України “Про добровільне об”єднання територіальних громад“. Також не буде зайвим звернути увагу на інфографіку до цього закону. Остання редакція закону щодо добровільного приєднання громад значно спростила процедуру їх об’єднання. Головне його нововведення — спрощена процедура приєднання до вже створених ОТГ. Раніше приєднатися до вже створеної ОТГ можна було лише знову пройшовши усю процедуру об’єднання. Тепер голову ОТГ в ході приєднання не переобирають, вибори депутатів проводяться не в усій об’єднаній громаді, а лише на приєднаній території. Приєднана громада стає старостинським округом в ОТГ. При цьому, голова приєднаної громади гарантовано отримує повноваження старости і стає членом виконкому ОТГ. В статті про добровільне приєднання громад викладено основні питання, що виникають у зв’язку з цим процесом.
Три роки децентралізації України

Головна мета децентралізації — зробити українців самостійнішими. Передача додаткових прав, а разом з тим і обов’язків, дозволить розвантажити “голову” центральної влади від місцевих проблем. Завдяки цьому керівники всеукраїнського рівня більше думатимуть про загальнодержавні проблеми і менше — про те, як витягнути гроші з місцевих бюджетів, не загубивши самі міста та села. В свою чергу, мешканці громад стануть ближче до влади, а влада — ближче до мешканців. Адже вона тепер не у Києві, а безпосередньо у адміністративному центрі громади. Віднині їх головам вже не вдасться перекладати відповідальність на абстрактний “Київ”. Людям доведеться взяти створення міста (села, селища) своєї мрії у власні руки. Ми тільки вчимося керувати спільним, тому спочатку буде важко. Проте скоро ми звикнемо. А з появою перших суттєвих поліпшень у наших населених пунктах навіть не уявлятимемо, як ми жили раніше. Тож не варто остерігатися змін. Давайте якнайшвидше їх очолювати!