Важливе Економіка

Кілька кроків, що допоможуть вирішити проблеми Державного бюджету

До початку осені залишилося кілька днів. а отже, час повертатися до буденності. Які економічні виклики стоять перед українцями за кілька місяців до виборів?

Основною проблемою бюджету є брак фінансування, як внутрішнього так і зовнішнього. Розміщення гривневих ОВДП цього року ледь покривали виплати, приватизаційних надходжень майже не було, як і зовнішніх позик.

Вихід на зовнішні ринки залежить від конкретних сигналів, які свідчитимуть про отримання Україною наступного траншу МВФ. Таким сигналом може бути позитивний висновок місії МВФ після візиту в Україну.

Зважаючи на зростаючі виплати за зовнішнім боргом та низькі валютні і гривневі залишки на рахунках уряду, відновлення доступу до зовнішніх ринків стає нагальним питанням для Міністерства фінансів.

Якщо доступ до зовнішніх кредитів залишиться закритим через передчасне закінчення програми МВФ, то уряду доведеться радикально скорочувати бюджетні видатки та/або оголошувати дефолт. Це, скоріше за все, призведе до економічної кризи, включаючи девальвацію гривні.

При плануванні витрат та доходів на наступний рік потрібно буде врахувати, що під час виборів залучити зовнішнє фінансування складніше та дорожче. Тому важливо, щоб до початку передвиборчої кампанії уряд залучив зовнішні кредити  в обсязі достатньому, щоб розрахуватись з боргами не тільки в цьому році, а й в наступному. Для цього, за нашими оцінками, необхідно залучити принаймні $4 млрд зовнішніх позик до кінця цього року.

Важливо також не збільшувати дефіцит бюджету, адже джерела його фінансування є дуже обмеженими. Безвідповідальне зростання видатків наступного року може закінчитись таким самим результатом: відсутністю коштів на їх фінансування.

VoxUkraine