Економіка

Конкретні гроші за медичні послуги, надані окремій людині – один з аспектів медичної реформи в Україні

Міністерство охорони здоров’я розробило головний законопроект реформи галузі та розпочали цикл його презентацій.

Це “Закон про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів“, повідомляє заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Звичайна українська родина за рік робить свій внесок на охорону здоров’я у розмірі в середньому 4580 гривень. В основному ці кошти отримуються з загальних податків (ПДВ, акцизи), які платять всі.

При цьому щорічно 640 000 домогосподарств потрапляють в фінансову катастрофу через хворобу члена родини. 640 000 домогосподарств – це місто розміром з Харків.

Ці люди загалом роблять внесок на охорону здоров’я у 3 мільярди гривень. І все одно залишаються банкрутами через хворобу.

Люди платять лікарям чорну готівку, що нікому не гарантує якості й принижує гідність і людини, і лікаря. Уявіть собі, що ви просите або вимагаєте готівку від хворих людей. Система не дає лікарю іншого виходу, ніж робити це кожного дня.

Тепер ці кошти перетворюватимуться на реальний “страховий внесок” людини, за яким стоїть гарантоване фінансове покриття конкретного обсягу.

Законом змінюється головне – починають платитися конкретним медичним закладам конкретні гроші за конкретні медичні послуги, надані конкретній людині через систему національного солідарного страхування.

Як цей закон змінить наше життя?

  1. З’явиться Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів – головний щорічний документ в медицині для громадянина. В ньому буде конкретний перелік послуг та ліків, які покриваються з коштів платників податків повністю або частково.
  2. Всі виплати стануть персоналізованими. Лікарня не отримає коштів, якщо вона не пролікувала громадянина.
  3. Гроші передаватимуться на міжнародні медичні протоколи лікування та діагностики.

На 100% будуть покриті невідкладна допомога, первинна допомога та паліативна допомога.

Обсяг послуг та будь-які можливі співоплати будуть однаковими для всіх та цілком прозорими – це закон. Співоплати можна буде додатково застрахувати, зменшити, виконуючи показання лікаря, отримати адресну соціальну допомогу.

15 вересня кожного року Кабінет міністрів буде затверджувати Державний гарантований пакет медичних послуг та ліків.

Згідно з законом, вперше Кабмін зробить це у вересні 2018 року, і бюджет на охорону здоров’я на 2019 рік буде сформовано за повністю новим принципом – фінансування медичних послуг, а не опалення порожніх палат.

До того часу в Міністерстві повинні зробити обрахунки вартості усіх медичних послуг. Навесні буде затверджено офіційну міжнародну методологію. В цьому році будуть здійснені обрахунки для послуг на первинній медичній допомозі. Реальна вартість послуг базуватиметься на реальних статистичних даних, які будуть наявні за рік: на що конкретно хворіють люди та яких послуг вони потребують.

Точно не буде входити в покриття:

– естетична медицина та стоматологія для дорослих, окрім екстреної;

– звернення без направлення сімейного лікаря (терапевта, педіатра);

– ліки недоказаної ефективності.

Цей закон створює Національну службу здоров’я України.

НСЗУ – це фінансова інституція. Буде створено аціональну систему обміну наших податків на наше здоров’я.

Модель Національної служби була обрана така ж як в Норвегії, Італії, Великій Британії та Канаді – все це країни, де люди мають значно кращі медичні послуги та фінансовий захист.

В цих країнах лікування не залежить від кількості грошей у вашій кишені в момент, коли ви його потребуєте. Тому що Національні служби цих країн платять за всіх однаково.

Це повинно стати законом в Україні. Це справедливість у дії.

За законом ми маємо розпочати виплати:

– у 2017 – на первинній медичній допомозі, та відшкодування цін ліків (астма, гіпертонія, діабет);

– у 2018-2019 – за діагностику, аналізи, послуги лікарів-спеціалістів, стаціонарну допомогу та відшкодування цін на всі ліки з Національного переліку основних лікарських засобів.

Національна служба здоров’я України буде нести фінансовий захист у випадку хвороби.

Кожна людина повинна знати, що там де ти бачиш символ Національної служби здоров’я – синій щит з білим хрестом – ти завжди отримаєш допомогу за єдиними для всіх правилами згідно з міжнародними протоколами лікування та діагностики.

За законом ветерани та бійці АТО будуть додатково застраховані на 100% від будь-яких співоплат на лікування бойових поранень та каліцтв – відповідний проект закону “Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в антитерористичній операції та забезпечують її проведення” теж проходить обговорення.

Ті, хто отримав на війні статус інвалідності, будуть пожиттєво покриті на 100% на будь-яке лікування.