Цей день в історії

Коли з’явилося тлумачення сновидінь?

Сучасна людина нерідко звертається до тлумачення снів. Останні являють собою вираження наших прихованих бажань.

Сигізмунд Шломо Фрейд народився 6 травня 1856 року в астрійському містечку Фрайберґ (нині – Пржибор, Чехія). Після завершення гімназії отримав медичну освіту. У 1882 році почав працювати у віденському Інституті церебральної анатомії. Через три роки, проходячи стажування в паризькому госпіталі Пітьє-Сальпетрієр, познайомився із французьким неврологом Жан-Мартен Шарко, який фактично визначив наукові інтереси Фрейда.

Займаючись питаннями нервових хвороб, Шарко звернув увагу Фрейда на те, що пацієнти з сенсорними порушеннями не мали при цьому ніяких характерних в таких випадках органічних порушень. Дещо раніше Фрейда зіткнувся з аналогічною ситуацією при вивченні розладів мовних функцій у дітей. У пошуку засобів лікування неврозів він певний час практикував гіпноз доки не прийшов до методу вільних асоціацій, коли пацієнт розповідає про все, що приходить в голову, незважаючи на те, наскільки абсурдним або непристойним це може здатися, а лікар на підставі цих розповідей виявляє комплекси, які гнітуть пацієнта.

Підсумком досліджень Фрейда цього періоду стала спільна з його колегою книга “Дослідження істерії”, яка вийшла в 1895 році і яку вважають днем народження психоаналізу. Наступним кроком у розвитку методології Фрейда став аналіз сновидінь, ідея, яка за його власними спогадами, прийшла до нього 24 липня 1895 року на терасі одного з віденських кафе. Фрейд почав з вивчення власних сновидінь, що виявилось вкрай болючим, але заклало основу його подальших досліджень. Через важливість питань сексуальності в лікуванні психологічних проблем від Фрейда відвернулися його колеги та друзі і над своєю новою книгою він працював практично без підтримки.

Книга “Тлумачення сновидінь”, в якій було вперше введено ключове таке поняття психоаналізу як несвідоме, вийшла друком 4 листопада 1899 року накладом у 600 примірником. Вона продавалась вкрай погано, однак з часом навколо Фрейда сформувалась група однодумців, медичні журнали стали друкувати рецензії на його праці і за його життя вийшло сім німецьких перевидань “Тлумачення сновидінь”. Сам Фрейд вважав її найважливішою у своєму житті:

“Ця книга, – писав він через тридцять років – містить найцінніше з відкриттів, які прихильна доля дозволила мені вчинити. Осяяння подібного роду випадають на долю людини лише раз у житті”.

Цей день в історії