Економіка

Кожен українець у віці до 35 років буде віддавати 7% своєї зарплати на свою пенсію

У чому буде полягати пенсійна реформа
У тому, що солідарна система буде доповнена двома рівнями: накопичувальна система і недержавні пенсійні фонди. Так планується створити трирівневу систему, де солідарна частина буде служити подушкою соціальної безпеки і забезпечуватиме мінімальну пенсію, тобто ЄСВ залишається з нами, повідомляє Business Views.

Другий рівень (накопичувальна система) передбачає, що кожен українець у віці до 35 років буде віддавати частину своєї зарплати на свою пенсію – свою, а не чиюсь іншу. Люди у віці від 35 до 55 років можуть приєднатися до накопичувальної системи добровільно. Відсоток відрахувань по ній стартує з 2% і щорічно підвищуватиметься, поки не досягне 7%. Ці гроші будуть збиратися на особистому рахунку, а взяти їх звідти можна буде тільки після виходу на пенсію.

Третім рівнем має стати система добровільного недержавного пенсійного страхування. Працювати в ній повинні будуть приватні фонди, банки, страхові компанії. Розмір такої пенсії буде залежати від розміру і терміну накопичення внесків, а також від розміру отриманих на них інвестиційних доходів. Ці виплати за обов’язкового держстрахування ніяк не залежатимуть від пенсії.

Проведення реформи вимагає від України МВФ, але вона потрібна і нам самим. Початися все має в 2018 році, але це не остаточне твердження. Відповідний законопроект лежить в Раді вже рік, передбачалося запустити реформу в січні 2017, але депутати все ще не проголосували.

Що повинна дати реформа
Вона повинна знизити навантаження на багатостраждальний бюджет, а для цього потрібно наскільки можливо скоротити дефіцит Пенсійного фонду. В ідеалі – взагалі ліквідувати його (дефіцит, а не фонд). МВФ наполягає, що робити це треба через підвищення пенсійного віку до 63 років: люди виходять на пенсію пізніше, працюють довше, працюючих стає більше, пенсіонерів – менше, співвідношення їх чисельності – краще, ПФ і бюджету – легше, в Україні – крутіше.

Але таке підвищення – непопулярний вжитий захід, на який українському уряду не наважилися. Його варіант реформи підвищення не передбачає. За словами міністра СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ України Андрія Реви, українській стороні МВФ Вдалося переконати, що без підвищення можна обійтися. Правда, директор європейського департаменту МВФ Пол Томсен не виглядає переконаним і вважає підвищення важливою умовою майбутньої співпраці.

Рева заявив, що вони знайшли інший спосіб скоротити дефіцит ПФ. Мабуть, мова йде про збільшення обов’язкового стажу для отримання пенсії. Щоб почати відпочивати в 60 років, до цього віку потрібно буде мати 25 років стажу. Якщо їх буде від 15 до 25, то пенсійний вік настане в 63 роки, а якщо менше 15 років – в шістдесят п’ять.

Крім того, представники шкідливих для здоров’я і небезпечних для життя професій в результаті впровадження реформи можуть втратити право виходити на пенсію достроково. Якось так уряд планує зробити Пенсійний фонд бездефіцитним до 2024 року.
Серед цілей реформи – підвищення пенсій для 5,1 млн. осіб, з яких 3,1 млн. повинні отримати надбавку в 500 і більше гривень. Також її автори збираються скасувати оподаткування пенсій і зробити так, щоб розмір пенсійних виплат прямо залежав від суми сплачених внесків і тривалості участі в системі. Хай буде так.