Економіка

Ключові фінансові виклики та можливі шляхи їх вирішення

 

Нерідко нас лякають сумою зовнішнього боргу країни. Насправді, все не так страшно, враховуючи, що дане явище не є унікальним. Тут все більше залежить від позиції керівництва держави.

Алан Ауербах (Каліфорнійський університет, Берклі) визначає три основні проблеми, з якими стикаються багато країн світу, включаючи Україну:

  1. Старіння населення (і, отже, збільшення державних видатків на підтримку людей похилого віку в майбутньому).
  2. Зростання нерівності (і, отже, необхідність більш активної політики перерозподілу).
  3. Збільшення міжнародної мобільності капіталу (і, отже, зниження спроможності урядів оподатковувати корпоративні прибутки, навпаки – конкуренція між країнами за “бізнес-орієнтованістю”).

Коли фіскальний простір достатній, країна повинна просто жити з боргом, поступово виплачуючи його у випадку отримання доходів, які не впливають на економічні стимули (неподаткові чи незаплановані доходи). В іншому випадку борг має використовуватися для згладжування споживання та фінансування загальних державних видатків. Однак, якщо відсутність фіскального простору є проблемою, тоді уряд повинен розглянути політику управління боргом,  наприклад випуск облігацій, прив’язаних до ВВП, або реструктуризація боргу.

Велика рецесія позбавила уряд багатьох контр-циклічних інструментів економічної політики. Вже зараз велике співвідношення боргу до ВВП в багатьох країнах здорожчує підвищення державних видатків за рахунок боргу. Зменшення частки економічно активного населення ще більше посилює побоювання, що борги можуть стати надто обтяжливими для розвинених країн світу. З іншого боку, більшість центральних банків все ще тримають свої відсоткові ставки близько нуля, що залишає їм лише нетрадиційні інструменти (такі як кількісне пом’якшення) для протидії наступному спаду.

Фіскальна та монетарна політика часто мають протилежні ефекти, тому їх координація бажана. Але ця координація не повинна підривати незалежність монетарних органів влади. Проблеми старіння населення та нерівності, а також «втечі» прибутку – це виклик для фіскальних органів, які мають знайти нестандартні рішення таких проблем. Необхідною передумовою для цих рішень є мислення на перспективу – значно довше, ніж до  наступних виборів. І це те, чого уряди можуть навчитися у центральних банків у процесі їхньої співпраці.

VOX Ukraine