Цей день в історії

Карл Стюарт. Боротьба за престол

29 травня 1660 року, в день свого тридцятиріччя, принц Карл Стюарт з тріумфом прибув до Лондона, де був проголошений королем Англії, Шотландії та Ірландії. Запорукою його повернення до влади стали амністія прихильників Англійської республіки і визнання непорушності економічних змін, що відбулись в Англії з 1649 року.
Після страти Карла I 30 січня 1649 року його 19-річний син принц Карл Стюарт був змушений рятуватись втечею до Голландії, де оголосив себе законним спадкоємцем англійського престолу. Через два роки він був визнаний законним спадкоємцем в Шотландії, куди прибув і коронувався в Единбурзі 1 січня 1651 року. Однак його прихильники були розгромлені військами Олівера Кромвеля, і Карлу довелось переховуватись спочатку в Англії, а пізніше – виїхати до Франції.
Після поразки роялістів Шотландія і Ірландія, які були незалежними державами під управлінням одного монарха, були приєднані до Англійської республіки як частини «Англійської співдружності», в 1653 році перейменованої в «Співдружність Англії, Шотландії і Ірландії». По смерті Кромвеля титул лорда-протектора перейщов до його сина Річарда, який не зумів сформувати стабільний уряд, – попри обрання нового парламенту він був змушений його розпустити і підкоритися Державній раді з колишніх депутатів і вищого генералітету, яка зажадала ліквідації системи протекторату. Пробувши при владі лише 264 дні, 25 травня 1659 року Річард Кромвель добровільно подав у відставку і країну охопив хаос безвладдя.

Другий Лорд-протектор Англії, Шотландії та Ірландії Річард Кромвель (1626-1712), бл. 1655 року. Національна портретна галерея, Лондон

Другий Лорд-протектор Англії, Шотландії та Ірландії Річард Кромвель (1626-1712), бл. 1655 року. Національна портретна галерея, Лондон
У серпні 1659 року колишній соратник Олівера Кромвеля, прихильник воєнної республіки, призначений новим парламентом генерал-майором (командуючим) всієї армії, генерал Джон Ламберт придушив заколот роялістів, а через два місяці заблокував роботу парламенту, заявивши про створення Комітету безпеки для управління країною.

Роберт Вокер «Генерал Джон Ламберт», 1650 рік. Національна портретна галерея, Лондон

Роберт Вокер «Генерал Джон Ламберт», 1650 рік. Національна портретна галерея, Лондон
У відповідь губернатор Шотландії генерал Джордж Монк, теж колишній соратник Кромвеля, який ще в липні отримав з-за кордону листа від принца Карла і чекав нагоди підтримати його, виступив проти Ламберта. 24 листопада 1659 року він був оголошений керівником пропарламентської армії і флоту і, незважаючи на те, що його війська значно поступались військам Ламберта чисельністю, 2 січня 1660 року повів їх на Лондон. Не зустрічаючи жодного опору, армія Монка, до якої по дорозі приєднувались частини, підпорядковані Ламберту, 3 лютого 1660 року увійшов у столицю республіки. Скликаний ним парламент, де більшість отримали роялісти, постраждалі за часів Кромвеля, першим же законом оголосив недійсними всі правові акти, прийняті після 1648 року, і закликав до відновлення монархії.
У відповідь принц Карл 4 квітня 1660 року оприлюднив т. зв. «Бредську декларацію», якою пообіцяв амністію всім, хто вчинив злочини за часів Англійської революції і протекторату, збереження права власності і свободу віросповідання. Через три тижні англійський парламент запросив його на престол, і 29 травня 1660 року, в день свого 30-річчя, Карл Стюарт з тріумфом прибув з Голландії до Лондона, де того ж дня був проголошений королем Англії, Шотландії та Ірландії, які знову набули статусу незалежних королівств під його особистою унією.
Карл II дотримав обіцянки і амністував всіх урядовців часів батька і сина Кромвелів, окрім тих, що проголосували за страту Карла I: ті, хто ще був живий, були страчені, а тіла померлих – викопані з могил, повішені і четвертовані. За Карла II в Англії було відновлено Палату лордів, створено перші партії, Англіканська церква знову набула свого привілейованого становища (хоча перед смертю Карл II став католиком), економіка країни, яка проводила територіальну експансію в американських колоніях, переживала розквіт.

Пітер Лелі «Джордж Монк 1-й герцог Албемарльський», бл. 1665 року. Національна портретна галерея, Лондон

Пітер Лелі «Джордж Монк 1-й герцог Албемарльський», бл. 1665 року. Національна портретна галерея, Лондон
Після Реставрації генерал Монк був щедро нагороджений: він отримав титули лицаря, графа Торрінгтонського і герцога Албермарльського, два баронства в різних графствах, а також придворну посаду конюшого і довічне утримання 700 фунтів на рік. Генерал Ламбер, звільнений від переслідування за амністією, у 1662 році був звинувачений у державній зраді за спробу нового державного заколоту, помилуваний указом Карла II і помер через 21 рік у в’язниці в Плімуті.
Річард Кромвель, також помилуваний Карлом II, після Реставрації виїхав у Францію і лише через 20 років повернувся до Англії, де жив у маєтку багатого бізнесмена Томаса Пенгеллі. Він помер 12 липня 1712 року у віці 85 років і наступні триста років залишався найстарішим правителем Англії, допоки 29 січня 2012 року його не перевершила королева Єлизавета II.
По смерті Карла II у 1685 році на англійський престол зійшов його брат, запеклий католик, Яків II, що привело до чергової революції і через три роки він був усунутий від влади, а на англійський престол зійшла його дочка-протестантка Марія II і її чоловік штатгальтер Нідерландів Вільгельм Оранський.
Джерелоhttp://www.jnsm.com.ua