Важливе Економіка Культура Політика Суспільство

Йосип Борто: Ми хочемо, аби нас почули у столиці і прислухались до наших прохань

Щодо забезпечення прав використання  рідної мови  відповідно до норм  і практики європейської спільноти. Нещодавно в ОДА за круглим столом керівники Закарпаття разом з представниками різних національно-культурних товариств краю обговорили мовні законопроекти, зареєстровані у Верховній Раді України. Відтак, у відкритій дискусії учасники висловили свою позицію до трьох законодавчих ініціатив. Перший заступник голови облради Йосип Борто.

Щодо забезпечення прав використання  рідної мови  відповідно до норм  і практики європейської спільноти.

Нещодавно в ОДА за круглим столом керівники Закарпаття разом з представниками різних національно-культурних товариств краю обговорили мовні законопроекти, зареєстровані у Верховній Раді України. Відтак, у відкритій дискусії учасники висловили свою позицію до трьох законодавчих ініціатив.

Перший заступник голови облради Йосип Борто у своєму виступі чітко наголосив, що  всі   ініційовані  та  зареєстровані у Верховній Раді проекти мовних законів в українському суспільстві розбурхали дискусію. А деякі ініціативи, згадані у цих законопроектах, викликали навіть  спротив.

– На моє тверде переконання,  ці законопроекти передбачають  жорстку українізацію для нацменшин, у т.ч.  і для угорських закарпатців,  що несе в собі загрозу та унеможливлення подальшого навчання на рідній мові, використання її в діловодстві та в  професійних справах.  Прийняття будь-яких із цих законів  призведе до звуження змісту та обсягу  існуючих конституційних прав і свобод осіб,  які належать до нацменшин на навчання рідною мовою та використання її в суспільному житті; порушення міжнародних зобов’язань нашої країни; ускладнення євроінтеграційних процесів; виникнення міжетнічних  конфліктів у суспільстві, дестабілізацію ситуації в окремих регіонах України, у т.ч. і в Закарпатті.

Тому звертаємось до вищого керівництва держави – Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України та закликаємо бути виваженими  при врегулюванні  мовних питань, не допустити звуження існуючих  прав і свобод нацменшин, в т.ч. по використанню рідної мови  .

Ми розуміємо, що українська мова є державною і бажано, щоб всі  володіли  нею, бо це дає  на ринку праці  рівні умови, але оптимально так, аби діти мали змогу навчатися  на рідній мові.  Для цього просимо сприяння   Міністерства освіти і науки у зміні методики викладання, підготовки кадрів, забезпеченні посібниками навчання.

Ми хочемо, аби нас почули у столиці і прислухались до наших прохань щодо забезпечення прав використання  рідної мови  відповідно до норм  і практики європейської спільноти, – резюмував Йосип Борто.