Економіка Суспільство

З чого формується бюджет українців?

Зарплату або пенсію не можна вважати єдиним джерелом доходу українців, т.я. будь-які пільги автоматично зменшують витрати кожного з нас. Відповідно, зекономлену суму також можна рахувати як прибуток, навіть якщо ми не отримуємо його як виплату на руки або через банківську карту.

Бюджет української родини у 2017 році складав 7,146 грн. В кожній п’ятій родині є діти або хоча б один пенсіонер. Доходи та витрати домогосподарств у містах є суттєво більшими, ніж у селах. Якщо середньомісячний грошовий дохід родини у великому місті складає 7.9 тисяч грн, то в селі цей показник складає лише 6.5 тисяч грн.

Зарплата є найбільшою статтею доходів українців. Понад 70% українських родин мають таке джерело доходів.  Зарплата складає близько 60% від грошових доходів середньостатистичної родини та суттєво відрізняється у містах та селах. Зокрема, у великих містах частка зарплати у доходах складає майже 70%, у малих містах – 60%, а у селах – 50%.

Пенсії також є важливою складовою грошових надходжень. Вони складають 20% доходів бюджету українських родин. В селах пенсії мають більшу питому вагу, ніж в містах. Якщо у бюджеті селян пенсії складають 21%, то у великих містах частка пенсій є суттєво меншою – 16.8%

Доходи від підприємницької діяльності (ФОПи), в середньому, складають 5% від грошових доходів Українців. Майже 10% доходів селян – від реалізації сільськогосподарської продукції.

Пільги та субсидії на сплату послуг ЖКГ люди не отримують безпосередньо “на руки”. Такі субсидії отримає 52% українців.  У великих містах частка таких субсидій у бюджеті складає 3.8%, а у селах – 6.5%.

Дві з трьох українських родин отримають допомогу від родичів. Така допомога складає приблизно 3-4%.

Накопичення поки не відіграють суттєвої ролі у доходах українців. Кожен шостий українець отримує доходи від власності, зокрема, відсотки по депозитах у банках, а частка цих доходів складає лише 2%.

Таким чином, понад половина українських родин отримує субсидії на сплату послуг ЖКГ, пенсії, інші види соціальних виплат. Разом з тим, багато людей намагаються збільшити частку своїх доходів за рахунок самозайнятості.

VoxUkraine