Цей день в історії

З чого починалося підводне підкорення Північного полюса?

Крижані глиби не відлякували сміливців, які прагнули підкорити Північний полюс. Однак перші спроби зробити це були не зовсім вдалими. Проте це лише підсилювало прагнення досягнути мети.

Атомна субмарина “Наутілус” була збудована під керівництвом капітана Хаймана Ріковера. Він був вихідцем з Росії і брав участь в американській атомній програмі з 1946 року. Корабель водотонажністю 4157 тонн і довжиною 97 метрів, міг розвивати швидкість до 20 вузлів. Дальність плавання в підводному положенні становила 25 тисяч миль при витраті 450 грамів урану в місяць.

Атомний двигун “Наутілуса” був вперше запущений 17 січня 1955 року. Перша спроба досягнути полюса виявилась невдалою – у серпні 1957 року “Наутілус” помилково спробував сплити на поверхню у точці, де дрейфувала крижина. Через пошкодження перископа спробу досягнути полюс довелося відкласти на рік.

23 липня 1958 року “Наутілус” відплив з Перл-Харбора із секретним завданням під кодовою назвою “Операція північно-західний перехід”. На його борту знаходилось 111 чоловік команди і четверо цивільних під командуванням капітана Вільяма Андерсона. “Наутілус” проминув Берінгову протоку, 1 серпня біля північного узбережжя Аляски занурився у воду, пропливши на глибині порядка 500 футів близько тисячі миль, 3 серпня 1958 року об 11-15 досягнув Північного полюса і без зупинки продовжив плавання в напрямку Ісландії. Це був перший в історії людства корабель, що досягнув полюса своїм ходом.

Пропрацювавши 25 років і наплававши близько 500 тияч миль, 3 березня 1980 року “Наутілус” був списаний і сьогодні є експонатом Музею підводних човнів у Гротоні.

Цей день в історії