Економіка

Зміни, що принесла реформа системи держзакупівель

Реформа державних закупівель, гармонізація українського законодавства в цій сфері із законодавством ЄС є одними з умов Угоди про асоціацію з ЄС. Як дана реформа втілюється в життя?

Ключові органи влади:

 1. Міністерство економічного розвитку та торгівлі України. Є правонаступником Міністерства економіки, створеного у травні 1991 року законом УРСР. Після низки перейменувань указом президента України міністерство отримало поточну назву у грудні 2010 року.
 2. Державне підприємство “Прозорро”. Створене шляхом перейменування ДП “Зовнішторгвидав”. Належить до сфери управління Мінекономрозвитку.
 3. Антимонопольний комітет України (при оскарженні рішень). Створений на основі відповідного закону у листопаді 1993 року.

Цілі реформи

• Мінімізація корупції при держзакупівлях, забезпечення прозорості всього тендерного процесу.

• Спрощення тендерних процедур шляхом переводу їх в онлайн, економія державних коштів та часу.

• Залучення бізнесу до участі в державних закупівлях, підвищення рівня конкуренції.

• Забезпечення відкритості процедур держзакупівель, надання громадськості доступу до усіх угод для аналізу та контролю.

• Гармонізація українського законодавства з найкращими європейськими практиками.

 

Основні фундаментальні зміни за вищезазначеним законом були такі: 

 1. Впровадження інноваційної електронної системи тендерів.
 2. Підвищення мінімальної вартості закупівлі для обов’язкового проведення тендеру: товари і послуги — від 100 тис. грн до 200 тис. грн, роботи — від 1 млн грн до 1,5 млн грн.
 3. Замовники більше не зобов’язані направляти річний план та зміни до нього в держказначейство.
 4. Учасники не зобов’язані подавати для участі в тендері інформацію і довідки, які знаходяться у відкритих джерелах.
 5. Довідки та інша документація щодо кваліфікаційних вимог тендеру тепер перевіряється тільки у переможця.
 6. Кількість державних органів, які втручаються в процес проведення тендерної процедури, зменшилася.
 7. Відкриття після закінчення торгів всього змісту пропозиції і вільний доступ до результатів оцінки пропозицій.

25 грудня 2015 року Верховна Рада прийняла закон “Про публічні закупівлі”. Президент підписав цей закон 16 лютого 2016 року. Головне нововведення: проведення закупівель через електронну систему в 2016 році стало обов’язковим (для придбання товарів та послуг на суму більше 200 тис. грн, а також робіт на суму більше 1,5 млн грн): з 1 квітня — для центральних органів виконавчої влади і державних монополій, а з 1 серпня — для місцевих органів влади і комунальних підприємств.

Слід відмітити й інші важливі зміни у системі закупівель:

 1. До складу тендерного комітету публічних закупівель можуть входити професійні закупівельники.
 2. Введення поняття центральної закупівельної організації, яка створюється у випадку, коли замовників декілька, що спрощує систему закупівель.
 3. Перевірка остаточного бенефіціара компаній-учасників.
 4. Відмова в участі юридичним особам, які не мають антикорупційної програми або уповноваженого по реалізації корупційної програми, якщо ціна тендера перевищує або дорівнює 20 млн грн.
 5. Процедури державних закупівель діляться на відкриті торги, конкурентний діалог і переговорну процедуру закупівлі.
 6. Відкриті торги проводяться у формі аукціону з урахуванням нецінових категорій.
 7. Замовник обов’язково надає звіт про проведену закупівлю без використання електронної системи, якщо вартість предмету тендеру складає від 50 тис. грн до 200 тис. грн.

 

У травні-червні 2016 року за підтримки USAID було проведено опитування підприємців, яке показало, що використання системи ProZorro суттєво (27%) або частково (53%) зменшило корупцію в державних закупівлях. Якщо за традиційної “паперової” системи з корупцією стикалися 54% бізнесменів, то з появою ProZorro цей показник зменшився до 29%. Значний процент опитуваних (80%) зазначили, що ProZorro забезпечує простоту оформлення документів і значною мірою вирішує проблему відкритості, доступності та чіткості інформації про конкурс (68%) та про вибір переможця (57%). Реформа системи держзакупівель відкрила українським постачальникам робіт та послуг двері на відповідні ринки інших країн. 16 березня 2016 року Рада ухвалила закон, згідно з яким Україна приєдналася до угоди СОТ про державні закупівлі. Це рішення відкриває ринок держзакупівель всіх країн-учасниць угоди, який оцінюється у $1,7 трлн щорічно.

Громадські організації 

За впровадженням реформи державних закупівель пильно стежать експерти, журналісти та громадськість. Серед організацій, які відстежують діяльність щодо імплементації реформи, можна виділити такі:

Незалежна аналітична платформа VoxUkraine — voxukraine.org

Громадянська платформа “Нова країна” — novakraina.org

Громадянська організація “Центр політичних студій та аналітики “Ейдос””.

 

The Reforms Guide