Суспільство

Зміни оплати праці державних службовців: що потрібно зробити?

Робота в системі органів влади є мрією для багатьох молодих спеціалістів. Водночас, ситуація з оплатою праці лякає багатьох з них. І питання не в затримці виплат, а в розмірі грошової винагороди.

Реформу сектору державного управління почали два роки тому. У 2015 р. Верховна Рада прийняла новий Закон «Про державну службу» та Стратегію реформування державного управління України на 2016-2020 рр. Цей закон відповідає європейським принципам держуправління та вирішує основні проблемні питання державної служби. Що ж необхідно зробити для того, щоб держслужба приваблювала спеціалістів?

По-перше, необхідно створити базу інтегрованого кадрового та зарплатного обліку державних службовців. Провести детальний аналіз диференціації оплати праці та оцінити наслідки різних варіантів змін у структурі заробітних плат на витрати на оплату праці в секторі.

По-друге, зробити максимально прозорим механізм формування грошової винагороди для державних службовців. Для країни з обмеженими бюджетними ресурсами та корупційними ризиками важливо спростити надбавки до зарплати та інші матеріальні стимули.

По-третє, зменшити диспропорції в оплаті праці в різних відомствах у межах сектору державного управління та уникати політичних рішень, які спотворюють рівні компресії заробітних плат. На сьогодні найбільш високооплачуваними працівниками в системі державного управління за посадовими окладами є працівники НАБУ: 40-50 прожиткових мінімумів порівняно з 8 прожиткових мінімумів для держсекретаря.

Необхідно вдосконалювати умови проведення конкурсів, а якість кваліфікаційних іспитів – підвищувати. Кандидатів на держпосади слід тестувати не лише на знання законодавства, а й на логіку, розвиток “м’яких” навичок (вміння працювати в команді, лідерські якості, комунікативні навички тощо). Точно не зайвими будуть психологічні тести для відбору осіб, не схильних до корупції. Також варто змінювати систему оплати праці для вищого корпусу державної служби, для забезпечення необхідної мотивації та співставного з приватним рівня оплати праці.

VoxUkraine