Цей день в історії

Зміна королівської династії в Англії

Для керівників держав, які правили в епоху Середньовіччя та Нового часу, відсутність синів означало не просто припинення роду. а й зникнення цілої династії.

Після смерті 42-річної Марії Тюдор в листопаді 1558 року до влади в Англії прийшла її сестра Єлизавета. Правління останньої ознаменувалося кількома замахами на її життя, арештом і перебуванням в тюрмі Тауер. Після коронації в 1558 році вона продовжила Реформацію, яку почав за свого правління її батько Генріх VIII і брат Едуарда VI, відновила повноваження протестанської церкви і підтримала кальвіністів у Шотландії.

У зовнішній політиці Єлизавета виступила в союзі з іншими протестантськими монархами проти Папи Римського, котрий не визнав легітимність її влади, та католицької Іспанії, найсильнішої держави тогочасного світу. У 1588 році Англія розгромила іспанську Непереможну Армаду і стала переможницею в Англо-іспанській війні, що зробило її найпотужнішою морською державою, чию славу примножили морські походи Френсіса Дрейка і Волтера Релі. За три роки перед цим в Північній Америці було заснована перша англійська колонія Вірджинія, названа так на честь королеви-діви Єлизавети І, яка так ніколи і не вийшла заміж.

На момент смерті Єлизавети в 1603 році в Англії бурхливо розвивалися мистецтво та науки, і країна вже була загальновизнаним світовим лідером в усіх аспектах міждержавних стосунків, що дало можливість Єлизаветі I увійти в історію в якості одного з найвеличніших англійських монархів.

Після смерті Єлизавети, на престол зійшов її внучатий племінник. Шотландський король Яків VI Стюарт був правителем двох державам на правах особистої унії. Через що він став першим називати себе королем Великої Британії. Однак де-юре така держава виникла лише через сто років.

Цей день в історії