Транскордонне співробітництво

За кілька днів до безвізу: нові правила страхування для подорожуючих

Вирушаючи в подорож, варто потурбуватися і про медичне страхування.

Скасування візового режиму з ЄС тягне за собою зміни правил страхування для тих, хто виїжджає за кордон. Зараз наявність страхування є обов’язковою умовою при отриманні візи. Однак після введення безвізового режиму відмовлятися від страхування не варто.

По-перше, є категорії громадян, яким для виїзду за кордон страховка знадобиться. Це українці, які виїжджають на навчання або роботу, і мандрівники, які будуть оформлювати візу через відсутність біометричного паспорта.

По-друге, без страховки не обійтися українцям, які купують квитки у туроператорів.

“Згідно з законом “Про туризм”, страхування туристів обов’язкове. Жодна компанія не відправить свого клієнта за кордон без страхового поліса або без отримання підтвердження, що такий поліс у туриста вже є”, – говорить голова правління Європейського туристичного страхування Мирослав Бойчин.

“Наявність страхового поліса є обов’язковим для всіх громадян України, які виїжджають за кордон, згідно з нашим законодавством, а не тільки за правилами в’їзду, встановленим іноземними державами”, – пояснює Бойчин.

“Наявність полісів повинні контролювати держоргани України. В аеропортах – співробітники авіакомпаній при реєстрації на рейс. Для цього потрібна система обліку та верифікації полісів в єдиній базі для мінімізації використання підроблених і недійсних полісів”, – вважає глава комітету Ліги страхових організацій України з питань туристичного страхування Галина Кім.

“Жодна держава не зацікавлена в тому, щоб оплачувати лікування іноземців, тому контроль з боку країн ЄС за наявністю страхових полісів, як ми очікуємо, буде суворим”, – говорить Бойчин.

Поки це питання відкрите, деякі не особливо свідомі туристи можуть намагатися перетнути кордон без страховки. Однак страхові компанії визнають: кількість українців, які відповідально підходять до вибору страховки, зростає.

Ціна питання – кілька сотень гривень за поїздку. Наприклад, при отриманні візи в країни шенгенської зони обов’язковим є наявність страхування з покриттям 30 тис євро. Страхування на тиждень з таким покриттям коштує 150-200 грн.

Здешевити поліс можна, виключивши з нього нехарактерні для поїздки ризики. Наприклад, немає сенсу включати гірськолижний спорт в перелік ризиків, якщо турист планує виключно морський відпочинок.

При купівлі страховки для тих, хто виїжджає  за кордон потрібно також звертати увагу на інші умови договору. Страховик може встановлювати ліміти на певні види послуг. Як правило, ліміти існують на надання стоматологічної допомоги або на час перебування в стаціонарі.

У той же час можуть бути і приємні доповнення: компенсація послуг телефонного зв’язку зі страховиком, консьєрж-підтримка, надання послуг технічного асистансу при подорожі на власному автомобілі.

Страхові компанії попереджають: якщо турист купує довгостроковий договір, він повинен самостійно контролювати кількість днів перебування за кордоном. Якщо кількість днів перебування закінчиться раніше, ніж термін дії договору, то страхова компанія відмовить туристу в наданні послуг.

Підставою для компенсації стануть страховий поліс, паспорт, медичний висновок, чеки, довідка прикордонної служби з датами перетину кордону.

“Отримати таку довідку нескладно, але це займає час. Отримувати її повинен сам турист: на запити страхової компанії служба відповідає, що довідка видається виключно власнику такої інформації”, – пояснює Горбаченко.

“Туристу варто оформлювати страховий поліс, термін дії якого дорівнює часу перебування за кордоном. Найпростіший варіант – купувати поліс кожен раз при виїзді за кордон або оформлювати готове страхування для частих поїздок”, – розповідає Горбаченко.

Після запровадження безвізового режиму страховики очікують зростання популярності інших страхових продуктів для туристів.

“Зросте попит на страхування фінансових ризиків неможливості здійснення поїздки, так як багато туристів будуть бронювати квитки і місця проживання без участі турагентств, і звернутися з приводу повернення коштів не буде до кого”, – вважає Кім.

Економічна правда