Суспільство

За крок до першого класу або Що потрібно знати про про правила зарахування до школи

Вже незабаром пройдуть випускні вечори в дитячих садочках. І поки майбутні першокласники вчать віршики та пісні та ходять на репетиції, батьки обирають навчальний заклад для свого чада.

І тут постає ряд запитань, на які батьки шукають відповіді в друзів, знайомих та в Інтернеті.

Право на першочергове зарахування до школи діти, які проживають на території обслуговування закладу. Діти, які проживають у її межах, досягнувши шестирічного віку гарантовано отримують місце в цьому навчальному закладі, незалежно від того, чи є він спеціалізованим чи звичайним. Також першочергове право є у дітей, чиї брат або сестра вже навчаються в школі, або ж у закладі працює хтось із батьків. Закріплення за школами території обслуговування належить до компетенції місцевих органів влади. Про прив’язку шкіл до певних адрес можна буде дізнатися в самих навчальних закладах, у районних управліннях освіти або на їх сайтах. Дитина може потрапити до школи на за територіальним принципом, але тільки за умови наявності вільних місць у закладі. Педрада школи може провести жеребкування, але не конкурси. Їх зараховуватимуть за датою народження, тобто старші діти матимуть пріоритет.

Як довести, що дитина проживає на даній території

Тут у Міністерстві рекомендують подавати паспорт з пропискою одного з батьків, або ж довідку про реєстрацію з місця проживання. Також підходять витяг з Єдиного держреєстру про реєстрацію місця проживання, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка про проходження служби у військовій частині одним з батьків, копію документу про право власності на житло, або ж нотаріально завірений документ про оренду житла.

Що робити орендаторам житла з дітьми шкільного віку

Якщо батьки знімають квартиру, для підтвердження місця проживання дитини вони повинні подати в школу договір оренди житла. Якщо ж такого немає, то діти будуть навчатися у школах, де будуть вільні місця.

Подання документів

Батьки мають подати документи особисто впродовж з 2 по 31 травня, при цьому везти з собою дитину не обов’язково. Батьки мають лише принести заяву про зарахування та свій паспорт.

При собі необхідно мати наступні документи:

  • Свідоцтво про народження або інший документ, що засвідчує особу.
  • Медичну довідку №086-1/о.
  • Документ про освіту (якщо дитина йде в другій і старші класи).
  • Оригінал або копія висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну оцінку дитини з особливими освітніми потребами, чи висновку психолого-медико-педагогічної консультації (за наявності).

Наказ про зарахування усіх дітей до 1-го класу видається не пізніше 1 червня (перша, основна хвиля зарахування) і оприлюднюється в закладі освіти та на його веб-сайті. Згідно з положенням, батьки мають право відправляти той же самий набір копій документів в інші школи, і при наявності вільних місць, їх можуть зарахувати у заклад не за місцем проживання. Інформація про наявність таких місць розміщується в закладі, на його сайті або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів з дня їх появи. Зарахування на вільні місця відбувається до 15 червня (друга, додаткова хвиля зарахування).

Якщо не встигли вчасно подати документи

Згідно з положенням, після 15 червня зарахування відбувається у такому порядку, що до початку навчального року до школи зараховуються діти, які мають право на першочергове зарахування. А впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

Якщо ваша територіальна школа вас не приймає

За документом, адміністрація шкіл та місцеві органи влади будуть зобов’язані “вжити вичерпних заходів” для зарахування всіх дітей із території обслуговування. За необхідності – передбачається відкриття додаткових класів, зокрема інклюзивних або спеціальних, чи зміна організації освітнього процесу, зокрема запровадження змінності в навчанні. У випадку, коли вашу дитину не зараховують до закріпленої школи, у МОН радять подати скаргу у місцевий відділ освіти, або подати до суду. Звертайтеся до районних управлінь освіти, вони зобов’язані знайти місце для дитини у школі. Вирішувати більшість таких ситуацій має місцева влада. У якихось дуже кричущих випадках може втручатися МОН.

 

Обозреватель