Цей день в історії

Засудження та страта Жанни д’Арк

Життєвий шлях цієї жінки був нетривалим, однак всього за кілька років вона змогла домогтися світової слави.

У 1429 році 18-річна Жанна д’Арк домоглася зустрічі з Карлом VII Валуа і переконала його у своїй божественній місії врятувати Францію, яка уже понад 90 років вела війну з Англією за французький престол. Отримавши невеликий загін, в травні 1429 року їй вдалося звільнити Орлеан, що перебував в облозі впродовж кількох місяців, а в червні брала участь у битві біля Пате, в котрій французи отримали переконливу перемогу над втричі більшою армією супротивника.

Після кількох невдалих спроб звільнити Париж військові дії були припинені до весни наступного року. 23 травня під час атаки на ворожий табір під Комп’єном Жанна потрапила у полон до бургундців. Тривалий час вона перебувала під владою герцога Філіппа Доброго, але Карл VII не доклав жодних зусиль для її звільнення, і восени 1430 року, за компенсацію в розмірі 10 тисяч ліврів Жанна була передана єпископу міста Бове П’єру Кошону, що діяв від імені короля Англії і Франції Генріха VI Ланкастера, для подальшого церковного суду над нею.

У листопаді 1430 року Жанну д’Арк перевезли в Руан, де 21 лютого 1431 року розпочався процес за її звинуваченнями у єресі та зв’язку з дияволом. Судові засідання відбувалися у королівській дзвінниці Руанського замку під головуванням П’єра Кошона і за участю намісника інквізитора Франнції Жана Леметра, каноніків і священників, серед яких було 20 докторів теології і канонічного права. Судовий процес протоколювався старофранцузькою трьома нотаріусами, після чого було проведено звірку всіх текстів і складено єдиний протокол, який зберігся до наших днів: одна його копія знаходиться у Французькій Національній Бібліотеці, друга – в Бібліотеці Орлеана

Допити тривали більше місяця і 28 березня було зачитано 70 пунктів звинувачень, більшість з яких базувалися на свідченнях самої підсудної. 12 з них були передані для вивчення фахівцям з права, на базі висновків яких Жанні було запропоновано підписати зречення, яке вона зробила 24 травня після оголошення єпископом Кошоном вироку – нести покаяння у довічному ув’язненні “на хлібі страждання і воді скорботи”. Однак 28 травня Жанни д’Арк заявила про зречення своїх переконань під страхом покарання, за що була вдруге звинувачена у віровідступництві та єресі і 30 травня 1431 року після оголошення нового вироку про її відлучення від церкви була спалена живцем на Старій Ринковій площі Руану, а її попіл був розсіяний над Сеною.

Цей день в історії