Цей день в історії

Заснування форту Джеймс

До проголошення незалежності США значна територія цієї країни мала статус колоній провідних для того часу європейських країн.

Колонія Вірджинія була заснована в 1585 році англійцем Волтером Релі. Вона була названа на честь королеви-діви Єлизавети І, яка ніколи не виходила заміж. Спроби створити у Вірджинії постійне поселення тривалий час зазнавали невдачі – всі поселенці першого з них повернулись в Англію, а другого, колонії Роанок, – зникли безвісти. У 1606 р. король Яків I закріпив право на колонізацію Вірджинії за Лондонською акціонерною компанієою. 9 грудня 1606 р. три її кораблі відплили з Англії і 26 квітня 1607 роки прибули в Чесапікську затоку.

Пошуки безпечного місця для поселення зайняли більше двох тижнів, і 14 травня 1607 р. англійці висадились на півострові за 40 миль від Атлантичного океану, де заснували укріплене поселення, форт Джеймс, яке очолила рада із 7 чоловік. Місцевість виявилася болотистою, з бідною рослинністю і невеликою річкою, з непридатною для пиття солою водою. Колоністи прибули занадто пізно, щоб посіяти і зібрати урожай. Нестача їжі та води, хвороби змусили капітана Крістофера Ньюпорта, який очолював експедицію, відплисти 22 червня за провізією, ліками і новими поселенцями.

Весною 1610 року було призначено першого губернатора Вірджинії – Томаса Веста, лорда Де Ла Вера (в честь якого згодом було названо один зі штатів США); поступово налагоджувалось виробництво (посуд – перша продукція, що експортувалась з Америки до Європи), завдяки новоприбулим поселенцям з Англії, Німеччини та Польщі були засновані нові міста – Норфолк, Хемптон, в 1611 році – Енріко, в 1617 – Портсмут. Улітку 1619 року в Джеймстауні, як було перейменовано колишній форт Джеймс, вперше зібралась законодавча рада – Палата міщан, перший у Новому Світі демократично обраний орган влади.

У 1614 році вдалось зібрати перший вдалий урожай тютюну. Його популярність у Європі забезпечила основу економічного зростання Вірджинії. Це вимагало розширення території колонії, що привело до конфліктів із індіанськими племенами, – в березні 1622 року вони напали на Джеймстаун і вбили 347 колоністів; в грудні в колонії спалахнула епідемія невідомої хвороби, а зимою її охопив голод. З моменту першої висадки загинуло 6040 із 7300 колоністів, що змусило в 1625 році короля Карла I ліквідувати патент Лондонської компанії і ввести у Вірджинії пряме управління.

Це не врятувало Джеймстаун від занепаду – в 1644 р. місто було знову розграбоване індіанцями, в 1676 році – постраждало від пожежі. Після чергової пожежі в 1698 році столицю колонії було перенесено у сусіднє місто Вільямсбург. В 1750 році з Джеймстауна виїхали останні жителі.