Цей день в історії

Заснування найстарішого університету США

Почавши свою діяльність як коледж, за два століття цей навчальний заклад перетворився на потужний університет. А запропонована модель навчання з часом змінила систему вищої освіти не лише в США.

Коледж або Новий Коледж був заснований за ініціативою Компанії Массачусетського затоки. Тут планували пуританських пасторів для потреб англійської колонії, а також місіонерів з числа місцевих індіанців. В 1639 коледж отримав у спадщину від бакалавра мистецтв Джона Гарварда половину його майна та бібліотеку і з 1639 року став носити його ім’я. У друкарні при коледжі була видана перша Біблія на одній з індіанських мов – массачусетс. У наборі 1665 в університеті вчився перший індіанець – Калеб Чішатеаумук. До кінця 18 ст. крім пуританського релігійної освіти, яка обіймала чільне місце в навчальному курсі, в Гарвардському коледжі вивчали основи математики і природничих наук, класичну філологію та філософію на рівні європейських ліберальних університетів.

Фактичне перетворення коледжу в університет відбулося в 1-й чверті ХІХ ст., коли до Гарвардському коледжу приєднали два факультети: медичний (заснований в 1810 році) і юридичний (заснований в 1817 році). Як університет в офіційних документах Гарвард згадується лише з 1870 року – навчальний план був значно розширений, введено вивчення історії, політичної економії, хімії, геології та інших предметів.

У 1869-1909 роках президент Гарвардського університету, Чарльз Вільям Еліот, перетворив його на зразок сучасного дослідницького університету. Реформи Еліота включали введення факультативних курсів, маленьких класів і вступних іспитів. Запроваджена модель вплинула на всю систему освіти США, як на рівні вищих навчальних закладів, так і на рівні шкільної освіти.

На сьогоднішній день Гарвардський університет має четверту за числом (16,2 млн.) книг бібліотеку у світі (після Британської бібліотеки, Бібліотеки конгресу США, Національної бібліотеки Франції) — близько 16,2 млн. книг і найбільший у світі бюджет серед академічних установ. Серед його випускників 49 лауреатів Нобелівської премії (2010), вісім президентів США, 36 лауреатів Пулітцерівської премії (2010).

Цей день в історії