Цей день в історії

Заснування віце-королівства Нова Іспанія

В середині минулого тисячоліття тривала активна боротьба між державами за владу над новими територіями, підкорення яких означало встановлення там нових порядків.

Освоєння Карибських островів і регіонів Мезоамерики мало в 1521 році вагоме політичне значення для іспанської корони. Тоді Імперія ацтеків була завойована Ернаном Кортесом. Через три роки імператор Священної Римської імперії і король Кастилії Карл V створив Королівську раду Індій на чолі з єпископом Хуаном Гарсією Лоайса, яка була наділена виконавчою, законодавчою та судовою владою в американських і філіппінських колоніях Іспанії.

Для відновлення контролю над завойованими територями, на яких правили конкістадори від імені короля, але без належного нагляду і контролю, 1526 року в Санто-Домінго (нині – острів Гаїті), а наступного – в Пануко (нині – Мексика) були створені Королівські апеляційні суди (Аудієнсії), які поєднували судові і виконавчі функції і чия юрисдикція поширилась на всю Центральну Америку і Мексику. Нуньо де Гусман як глава Першої аудієнсії у Мексиці скористався невдоволенням деяких конкістадорів, котрі звинуватили капітан-генерала Кортеса у несправедливому розподілі земельних володінь, і спочатку конфіскував на користь корони землі прихильників Кортеса, а в кінці року змусив його відплисти до Іспанії для звіту про свою діяльність.

Севастьян де Фуенлеаль збудував дорогу з Мехіко до порту Веракрус, активно сприяв місіонерській діяльності серед індіанців, відмінив право іспанців їх закріпачувати, що викликало новий конфлікт із більшістю конкістадорів і Кортесом, зокрема. Це протистояння тривало до 1535 року, коли Карл V прийняв рішення для ослаблення впливу конкістадорів, котрі мали надто багато політичної ваги у своїх володіннях, об’єднати іспанські колонії у Центральній Америці і 17 квітня 1535 року призначив дипломата, військового і політика із 40-річним стажем Антоніо де Мендосу правителем новоствореного віце-королівства Нова Іспанія, куди той прибув у кінці року.

За 15 років свого правління Антоніо де Мендоса заснував у Мехіко монетний двір, налагодив відправку до Іспанії через порт Веракрус вантажі зі сріблом, постійний транспортний зв’язок із Філіпінами, заснував у Тлателолько імперський коледж для індіанської знаті, розпочав підготовку до створення у Мехіко першого університету, який був відкритий у 1551 році, коли Мендоса вже став правителем віце-королівства Перу.

Віце-королівство Нова Іспанія, яке з часом поширило своє володіння до Панами і Венесуели на Півдні, сучасного американо-канадського кордону на Півночі, Техасу і Флориди на Сході, проіснувало до 1821 року, коли розпалось після 11 років війни за незалежність Мексики, а Куба, Пуерто-Ріко та Філіппіни залишалися під владою Іспанської корони до Іспано-американської війни 1898 року.

Цей день в історії